//39. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Program, gwiazdy

39. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Program, gwiazdy

Gwiazda francuskiej piosenki Camille, gala z piosenkami Wojciecha Młynarskiego w reżyserii Agnieszki Glińskiej, koncert finałowy z udziałem uczestników konkursu na interpretację piosenki oraz m.in. Jerzego Treli, Krzysztofa Globisza i Katarzyny Nosowskiej. To największe wydarzenia rozpoczynającego się 16 marca Przeglądu Piosenki Aktorskiej w Capitolu. Bilety w sprzedaży od 3 lutego.

Tegoroczna 39. edycja jednego z najpopularniejszych wrocławskich festiwali startuje 16 marca i potrwa do 25 marca. W programie od lat najważniejsza, co podkreśla szef artystyczny Cezary Studniak, pozostaje interpretacja piosenki aktorskiej.

Prawdziwą gwiazdą piosenki jest Francuzka Camille (wł. Camille Dalmais) wypowiadająca się w swojej twórczości w nieskończonej wręcz ilości stylów muzycznych, ale też wierna stylowi chanson wielbicielka Edith Piaf i Mireille Mathieu. Konrad Imiela zapraszał ją do Wrocławia wielokrotnie, dopiero teraz się udało (18 marca, godz. 18.30). – Camille pasuje do Przeglądu Piosenki Aktorskiej, jak mało kto. Przesycona francuską tradycją wykonawczą autorka większości piosenek, które wykonuje jest jednocześnie bardzo nowoczesna, choć popularna głównie w krajach francuskojęzycznych – wylicza Konrad Imiela, dyrektor generalny PPA.

Wojciech Młynarski będzie bohaterem gali PPA „Miłe Panie i Panowie bardzo mili” (24 marca, godz. 16.00), którą wyreżyseruje Agnieszka Glińska. – Jesteśmy po pierwszych z mią spotkaniach i dokonała zaskakującego wyboru tekstów Wojciecha Młynarskiego, a scenariusz jest bardzo mocnym komentarzem rzeczywistości, społecznej, politycznej. Nie pozostawia złudzeń, ale też nie pozbawia nadziei – wyjaśnia Cezary Studniak. Gala podzielona została na dwie części – Gruz do wywózki i Patrz pięknie.

Już wkrótce poeta i wykonawca legendarnych piosenek może być też patronem skweru przy Teatrze Muzycznym Capitol. – Zwykle starania o nadanie imienia po konkretnej zasłużonej osobie rozpoczyna się 5 lat po jej śmierci, my chcieliśmy ten proces przyśpieszyć – mówi Joanna Kiszkis z Teatru Muzycznego Capitol. Na razie projekt został przekazany Radzie Miejskiej do konsultacji społecznych. – A społeczeństwo nie powinno mieć nic przeciwko temu, aby skwer nosił imię Wojciecha Młynarskiego – dodaje Konrad Imiela.

Jeden z najbardziej oczekiwanych koncertów PPA, bo zaprezentują się w nim tegoroczni finaliści konkursu (do 31 stycznia można jeszcze nadsyłać zgłoszenia). Wieczór (23 marca, godz. 16.00) reżyserowany przez Ewę Kaim został podzielony na dwie części. W pierwszej posłuchamy młodych zdolnych wykonawców piosenki aktorskiej, w drugiej natomiast pokaz mistrzowskich umiejętności aktorów z Teatru Starego – Jerzego Treli, Krzysztofa Globisza. Na scenie pojawi się też Katarzyna Nosowska. W programie utwory Maanamu, Kultu, Siekiery, Rezerwatu, kompozycje Niemena i wiersze Herberta.

Spośród kilkudziesięciu znakomitych spektakli offowych Cezary Studniak wybrał 10 do realizacji. Będą produkcje o mężczyźnie, który nie chciałby się budzić, samotności , kobietach w historii muzyki, czy kobiecym spojrzeniu na doświadczenie utraty.

Wśród atrakcji 39. PPA także projekt „Noc w wielkim mieście” Jazz Bandu Młynarski-Masecki (22 marca, godz. 19.00), czy koncert AquaSonic Between Music (21 marca, godz. 18.00), który artyści zagrają pod…wodą. – Niektóre z instrumentów, na jakich grają Duńczycy zostały specjalnie stworzone z myślą o podwodnych występach, a wokalistki opracowały umiejętność śpiewania pod wodą – wyjaśnia Cezary Studniak.

Oprawę graficzną PPA po raz czwarty w historii imprezy wyrysował Ryszard Kaja.

Sprzedaż biletów rozpoczęto się 3 lutego o godz. 10 w kasach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu i online na www.ppa.wroclaw.pl Bilety na Nurt Off dostępne będą od 10 lutego wyłącznie w kasach Teatru. Ceny biletów od 1 zł (na spektakle Sceny Off) do 180 zł za najdroższy bilet na galę. Koncert Camille – 80 i 100 zł.

Czytaj również:  Wielkie święto kreatywności we Wrocławiu