//Ameryka według Lupe Fiasco

Ameryka według Lupe Fiasco

Lupe Fiasco wypuścił klip do „Made In the USA” ze swojej ostatniej płyty Drogas Light i wydaje się, że skoro ostatnimi czasy dużo słyszy się o rasizmie, brutalności policji czy neo-nazistach w Stanach Zjednoczonych, czas na zrobienie takiego teledysku jest idealny.

Lupe rapuje o tym wszystkim na tle amerykańskiej flagi, co jeszcze bardziej potęguje przekaz i tak mocnego już utworu. Zdecydowanie warto obejrzeć.

Naprawdę nazywa się Wasalu Muhammad Jaco. Jay-Z nazwał go „powiewem świeżego powietrza” w świecie nowego hip hopu.

Urodził się w 1982 roku w Chicago. Pochodzący z wielodzietnej rodziny Lupe swoją ksywkę zawdzięcza przyjaciołom ze szkoły średniej. Mając 17 lat zdecydował, ze poświęci się muzyce, na jego decyzję miał wpływ między innymi album Nasa „It was written”.

Już w 2004 młody artysta podpisał kontrakt z wytwórnią Atlantic Records oraz trafił pod skrzydła Jay’a Z – specjalisty od przebojów i promocji młodych talentów. Świetnie przyjęty debiut przyniósł mu aż trzy nominacje do nagród Grammy. Współpracował także z takimi artystami jak Kanye West, Mike Shinoda, Tha’ Ryne i K Fox.

Rok po debiucie ukazał się drugi album wokalisty zatytułowany „Lupe Fiasco’s The Cool” promowany przez singiel „Superstar” (z gościnnym udziałem Matthew Santosa), a piosenki wykorzystano w filmieStreet Kings”. Podczas nagrywania płyty zmarł ojciec artysty, a jego partner w interesach, Charles Chilli Patton trafił na 44 dni do więzienia za posiadanie heroiny.

Wraz z Kanye’m Westem i Pharellem Williamsem Lupe założył także zespół Child Rebel Soldier, znaną również jako „CRS”. Do współpracy zaproszono również innych raperów – Jay’a-Z, Commona oraz N.E.R.D. Formacja wydała singiel „US Placers” z gościnnym udziałem Thoma Yorke’a, ale poza trasą koncertową na razie jej działalność została bezterminowo zawieszona.

W 2008 otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Best Urban/Alternative Performance za piosenkę „Daydreamin’” wykonywaną z Jill Scott.

Czytaj również:  Taco Hemingway i Quebonafide razem

Pod koniec roku artysta oświadczył, że jego kolejny longplay będzie składał się z trzech płyt, a pierwsza z nich – „Everywhere” pojawi się na rynku w czerwcu 2009 roku, zaś całość ma nosić nazwę „LupE.N.D”. W międzyczasie zmienił tytuł płyty na „We Are Lasers”, a w końcu skrócił go do prostego – „Lasers”.

Trzeci album uznanego za jednego z najzdolniejszych, najambitniejszych amerykańskich raperów, producentów i biznesmenów, ukazał się ostatecznie w maju 2011 roku. “Lasers” zadebiutował na pierwszym miejscu zestawienia “Billboardu”. Lupe wspomogli w powstawaniu krążka cenieni producenci, choćby The Audibles, The Neptunes, Needlz, Alex da Kid, Syience. W piosenkach słychać takich gości, jak na przykład Trey Songz, John Legend, Skylar Grey, Matt Mahaffey, Eric Turner i Sarah Green. Płytę promowały na singlach piosenki “The Show Goes On” oraz wyprodukowany przez Alexa da Kida (B.o.B, Eminem, Nicki Minaj, T.I.) “Words I Never Said”.

W 2012 roku wydał kolejny album: “Food & Liquor II: The Great American Rap Album Part 1″. W pierwotnym zamyśle miało to być wydawnictwo dwupłytowe, na co nie zgodziła się wytwórnia. Zapowiedziano więc, że w kolejnym roku zostanie wydana druga część albumu, do czego jednak nie doszło. Kolejne wydawnictwo Lupe pojawiło się dopiero w 2015 roku, było to “Tetsuo & Youth”. Raper współpracował m.in. z Edem Sheeranem, Imogen Heap, Ty Dolla Sign, Chrisem Brown.

W 2017 roku pojawia się “Drogas Light”, budzący skrajne emocje ze względu na swoją wymowę społeczną w tekstach piosenek. Lupe Fiasco odgraża się, że myśli o muzycznej emeryturze, ponieważ męczą go już walki na słowa oraz rasizm przemysłu muzycznego. Biorąc pod uwagę jego młody wiek i popularność, mamy nadzieję, że to jedynie chwyt marketingowy i nie traktujemy zapowiedzi poważnie.

Czytaj również:  Dave Gahan z Null + Void