//Dunkierka – wizualne arcydzieło

Dunkierka – wizualne arcydzieło

Choć “Dunkierka” w swoim centrum stawia wojnę, nie znajdziemy tu typowych dla kina wojennego chwytów – Christopher Nolan nie zaprasza nas za kulisy wojskowych narad, nie tłumaczy kontekstów, nie rysuje linii podziałów. Niemców w “Dunkierce” właściwie nie ma, ich obecność jest sygnalizowana jedynie poprzez kolejne wybuchy i strzały.

W maju 1940 roku niemiecka armia otoczyła wojska alianckie, które ruszyły na pomoc Francji, w małym nadmorskim miasteczku przy granicy z Belgią. Na plażach znalazło się prawie 400 tys., głównie brytyjskich, żołnierzy. Od domu dzieliło ich zaledwie kilkadziesiąt kilometrów, ale było to kilkadziesiąt kilometrów wody. Zarządzono ewakuację, ale to musiało potrwać. Niemcy zatrzymali natarcie. Zamiast ryzykować utratę cennych czołgów, postanowili rozprawić się z przeciwnikiem z powietrza i wody. Luftwaffe miało żołnierzy na plaży jak na talerzu. Tym, którym udało się wsiąść na wysłane na pomoc statki, oprócz bomb groziły torpedy.

Dzięki Dunkierce Christophera Nolana przez ponad półtorej godziny znajdujemy się w samym środku tych wydarzeń. Razem ze zwyczajnym żołnierzem, wyglądającym podobnie jak tysiące zwyczajnych żołnierzy dookoła, trafiamy na plażę. Spędzimy na niej tydzień, podczas którego nasz przewodnik będzie próbował zrobić tylko jedno – ocaleć.
Z drugiej strony kanału La Manche niejaki pan Dawson (Mark Rylance) wyrusza swoim niewielkim jachtem z synem i jego kolegą na pomoc żołnierzom. Po drodze wyławiają w wody roztrzęsionego wojskowego (Cillian Murphy), ocalałego z zatopionej łodzi, który, w głębokim szoku, wpada w szał na wieść, że jego wybawcy płyną do Dunkierki, nie do Anglii. Nad ich głowami piloci RAF walczą z myśliwcami i bombowcami Luftwaffe. Lotnik Farrier (Tom Hardy) z zimną precyzją strąca kolejne niemieckie samoloty, tracąc swoich towarzyszy oraz narażając życie.Ma tylko godzinę – na tyle starczy mu paliwa. Wyścig z wrogiem oznacza wyścig z czasem. Komandor Bolton (Kenneth Branagh) stara się dokonać cudu i ewakuować z plaży jak największą liczbę żołnierzy, mimo że rokowania jego dowództwa nie są optymistyczne, a większość wojskowych statków jest oddelegowana do obrony angielskich wybrzeży.

Czytaj również:  Polskie kino w Jekaterynburgu

Te  cztery wątki, cztery perspektywy, przeplatają się i uzupełniają. Wszystkie jednak pokazują wydarzenia z punktu widzenia pojedynczego człowieka. Nie ma tu wielkich przemów, nie ma bitew, właściwie nie ma krwi. Są za to najprostsze emocje, najprostsze dramaty, poczucie obowiązku mieszające się z pierwotnym instynktem samozachowawczym. Nolan bawi się ponadto chronologią, pokazując te same wydarzenia w różnym czasie i z różnych perspektyw.

Dunkierka z wojskowego punktu widzenia była zawstydzającą klęską. Z ludzkiego – wielkim triumfem. Około 800 cywilnych łodzi – jachtów, kutrów, nawet większych motorówek – ruszyło przez kanał La Manche po żołnierzy. Mimo torped, mimo bomb. Razem z okrętami Royal Navy przywiozły do domu ponad 330 tys. ludzi. Churchill liczył, że będzie ich 30 tys.

Dunkierka to film wojenny, którego nie sposób porównać z niczym inny. Wizualny majstersztyk, z fenomenalną pracą kamery, genialną muzyką Hansa Zimmermana, która nie cichnie ani na moment. Daleki od stylistyki choćby Szeregowca Ryana czy Przełęczy ocalonych, z wielkimi nazwiskami jedynie w drugoplanowych rolach – jak dla mnie jest “pewniakiem” do najbliższych Oscarów.