//Eurowizja 2018: Julia Samojłowa jednak będzie reprezentować Rosję

Eurowizja 2018: Julia Samojłowa jednak będzie reprezentować Rosję

Po ubiegłorocznym skandalu, na skutek którego Rosja wycofała się z Konkursu Piosenki Eurowizji na Ukrainie, potwierdzono, że w Lizbonie wystąpi reprezentująca Rosję Julia Samojłowa.

Przypomnijmy, że poruszająca się na wózku, niepełnosprawna (cierpi na rdzeniowy zanik mięśni) wokalistka Julia Samojłowa została wybrana przedstawicielką Rosji na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji (z piosenką “Flame Is Burning”). Ukraińskie władze jednak ustaliły, że w 2015 roku wystąpiła ona na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) uznała, że Samojłowa złamała w ten sposób ukraińskie prawo. W marcu 2017 r. SBU zabroniła piosenkarce wjazdu na Ukrainę przez trzy lata.

Decyzję z oburzeniem przyjęto w Rosji – ostre protesty wystosowali m.in. przedstawiciele tamtejszego MSZ.

Kolejne dni przynosiły różne propozycje rozwiązań wystosowane przez organizatorów konkursu – Europejską Unię Nadawców Telewizyjnych (EBU). Mówiło się m.in. o możliwości występu Julii Samojłowej w Kijowie za pośrednictwem satelity – gdyby doszło do takiej sytuacji, byłby to precedens w ponad 60-letniej historii Eurowizji. Wydawało się, że taka propozycja będzie do zaakceptowania przez Rosjan, jednak ostatecznie zapadła decyzja o wycofaniu Julii Samojłowej z konkursu. Rosja nie zgodziła się też na wysłanie innego reprezentanta, potwierdzając, że żaden ich kandydat nie pojawi się w Kijowie.

Już w 2017 r. Rosja deklarowała, że Samojłowa będzie reprezentować ten kraj w kolejnym konkursie Eurowizji – teraz oficjalnie potwierdzono, że Julia zaśpiewa w Lizbonie.

28-letnia wokalistka planuje wraz z mężem i kompozytorem Alexeyem Taranem napisać dwa utwory – jeden z nich zostanie wybrany przez rosyjskiego nadawcę i z nim wystąpi w stolicy Portugalii.

Czytaj również:  Woodstock, Grochola i Michniewicz.