//Festiwal Ciało/Umysł trwa

Festiwal Ciało/Umysł trwa

Tegoroczna edycja jednego z najważniejszych polskich festiwali sztuki tańca i performansu – Ciało/Umysł – trwa w najlepsze. Przed nami kilka niepowtarzalnych premier i masa wydarzeń towarzyszących. Zobacz, co będzie się działo we wrześniu i październiku.

16. edycja festiwalu Ciało/Umysł, której motywem przewodnim jest czas i rozmaitość jego aspektów, trwa w najlepsze. Na jesień przygotowano kilka premier i sporo wydarzeń towarzyszących.

Na początek powrót do przeszłości i zgłębiania pamięci poprzez pracę amerykańsko-brytyjskiej tancerki Ruth Childs, która po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje rekonstrukcję trzech solowych prac, stworzonych w latach 60. przez jej ciotkę Lucindę Childs, legendę tańca postmodernistycznego i współzałożycielkę Judson Dance Theater. Ruth nadaje nowe życie sceniczne choreografiom „Pastime”, „Carnation” i „Museum Piece”, które otrzymała niejako w spadku, a prace nad nimi rozpoczęła wspólnie z ciotką.

Dzień później będzie miała miejsce jedyna, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Ciało/Umysł, premiera polskiego artysty, czyli „More. Morus/Więcej” Ramony Nagabczyńskiej, tancerki i choreografki, współzałożycielki Centrum w Ruchu. Taneczne przedstawienie na dwie tancerki powstało w ramach pierwszego sezonu projektu Performing Europe 2020. Nagabczyńska sprawdza ograniczenia i możliwości ciała, korzystając m.in. ze stylistyki kolażu, horrorów klasy B, beatboxu, a główną strategią twórczą ustanawia powtórzenie, odbicie i symetrię. Premiera w ramach festiwalu Ciało/Umysł już 30 września w STUDIO teatrgaleria w Warszawie.

Następnie dwa wieczory (3 i 5 października, godz. 19.00) oddano w ręce młodych twórców tańca z Polski i z Węgier, którzy zajmują się refleksją nad czasem w tańcu i sztukach performatywnych, przekładając to na własną praktykę. Pod wspólnym tytułem „Exchange: Change” trójki artystów – z Polski Aleksandra Bożek-Muszyńska, Aniela Kokosza i Urszula Zerek oraz z Węgier Anna Biczók, Luca Dӧmӧtӧr oraz Lior Lazarot – premierowo zaprezentują swoje prace będące efektem rezydencji artystycznej.

Kwestie przyszłości, a zwłaszcza starzenia się przy jednoczesnej próbie utrzymania długowieczności, porusza DANCE ON ENSEMBLE, zespół tancerzy w wieku 40+, postrzeganych jako „taneczni emeryci”. Ich misją jest zapoczątkowanie ogólnoświatowej zmiany, dzięki której choreografie tworzone dla i wspólnie z dojrzałymi, doświadczonymi tancerzami staną się normą, a nie wyjątkiem. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentują „Water between three hands” w reżyserii wybitnego libańskiego twórcy teatralnego Rabiha Mroué. To pierwsza praca zrealizowana przez niego z niemieckimi tancerzami. Zachęcił ich, by w spektaklu zainspirowanym sentencją „Here and gone!”, używaną przy pracy przez amerykańską legendę post modern dance, Deborah Hay, wykorzystali własne przeżycia i doświadczenia z wielu lat scenicznej kariery.

Czytaj również:  Poznań zaprasza na Festiwal Animator.

Niezwykłą gratką dla festiwalowiczów będzie udział w brawurowym wykładzie performatywnym Alexandry Laudo. Niezależna hiszpańska kuratorka bada jedyny w swoim rodzaju społeczny konstrukt, przedmiot zainteresowania tegorocznej edycji festiwalu Ciało/Umysł – czas. Jej wykład „An Intellectual History of the Clock” zamknie i podsumuje 6 października cykl scenicznych prezentacji.

Jednocześnie występ Laudo otworzy 24-godzinną konferencję o performansie i chronopolityce „TODAY TOMORROW” orgaznizowaną 7 października w Goethe-Institut w Warszawie. Nie będzie to jednak standardowa konferencja – w programie prócz wykładów, performanse, dyskusje i prace artystyczne, w tym projekcja wideoinstalacji „Standard Time” Marka Formanka. Konferencja jest otwarta, a udział w niej bezpłatny.

Organizatorzy zapraszają również do współtworzenia tanecznego performansu, w którym ożywiony zostanie słynny pasaż Piny Bausch. Fundacja imienia legendarnej choreografki powołała projekt NELKEN–line, dzięki któremu jej miłośnicy odtwarzają na całym świecie układ „Wiosna, Lato, Jesień, Zima” ze spektaklu „Nelken”.

W ramach festiwalu będzie można odwiedzić też „Kiosk w Ruchu”, interaktywną instalację artystyczną we foyer STUDIO teatrgaleria w Warszawie. Harmonogram działania „Kiosku” na 2017.cialoumysl.pl, wstęp wolny. Jesienią zaprezentowane zostaną również eseje filmowe Thomasa Thorauscha o tańcu i czasie. Bezpłatne pokazy odbędą się w siedzibie Goethe-Institut 9 i 10 października.

W październiku warto też podejrzeć przy pracy Christinę Ciupke, jedną z rezydentek pierwszego sezonu projektu „Performing Europe 2020”, prowadzonego w Polsce przez Fundację Ciało/Umysł. Niemiecka choreografka, we współpracy z dramaturgiem Igorem Dobricicem zaprosi widzów do obserwowania pracy tancerki. W dostępnej dla widzów przestrzeni performerka będzie budować choreografię opartą na „Water Motor” autorstwa legendy tańca współczesnego Trishy Brown. W projekcie „To dance” Ciupke pyta o to, jaki będzie taniec przyszłości. Wstęp bezpłatny.