//Filmy o sztuce na Nowych Horyzontach

Filmy o sztuce na Nowych Horyzontach

Nieoczywiste, ryzykowne, enigmatyczne – “Filmy o sztuce” to jeden z cykli prezentowanych na tegorocznym festiwalu Nowe Horyzonty. Pisaliśmy już o tym wcześniej, zapowiadając wydarzenie, dzisiaj chcemy zaproponować Wam kilka konkretnych tytułów, wartych szczególnej uwagi.

“Samokrytyka burżuazyjnego psa” reż. Julian Radlmaier

Jest to historia bezrobotnego reżysera hipsterlewicy, o tym, jak rewolucyjny zapał, udręka fizycznej pracy i nieszczęśliwa miłość doprowadziły go do przemiany w zwierzę. Julian, ironiczne grany przez samego Radlmaiera, nieszczęśliwie zakochuje się w koleżance. By zdobyć względy dziewczyny, ucieka się do najbardziej wyświechtanej formy podrywu i proponuje jej rolę w filmie. Ku jego zdumieniu okazuje się, że serce jego wybranki nie tylko bije po lewej stronie, ale ta w imię rewolucyjnych ideałów jest skłonna pojechać z nim do gospodarstwa rolnego, do pracy finansowanej przez państwo. W zasadzie nie można by sobie wyobrazić lepszej scenerii dla komunistycznej baśni, którą w założeniu ma być film Juliana. Właściwie jednym problemem jest zderzenie z pracującymi na farmie proletariuszami. Groteskowa komedia Radlmaiera jest ironicznym głosem w dyskusji o sztuce politycznej i jej przydatności jako narzędzia zmiany społecznej. Wizualnie nawiązuje do teatralnych filmów Wernera Schroetera z ukłonem w stronę Rosselliniego i włoskiego neorealizmu.
Całkiem zabawna i sprawnie zrealizowana komedia.

 

“Gdzie jest Rocky II?” reż. Pierre Bismuth

Pod koniec lat 70. konceptualny artysta Ed Ruscha umieścił rzeźbę w kształcie kamienia na pustyni Mojave. Francuz Pierre Bismuth poświęcił dekadę na próby jej odnalezienia. Sztuczny kamień, nazwany Rocky II na cześć Sylvestra Stallone’a, jest jedną z najbardziej tajemniczych prac kalifornijskiego twórcy. Nie wiadomo, gdzie dokładnie się znajduje, nie ma o nim wzmianek w katalogach, a sam Ruscha się do niego nie przyznaje. Jedynym dowodem na istnienie enigmatycznej pracy jest reportaż BBC – dokumentujący powstanie Rocky’ego II i jego podróż na pustynię. Obsesja francuskiego artysty na punkcie niewidzialnego dzieła sztuki przerodziła się w śledztwo z udziałem prywatnego detektywa i ekipy filmowej. Produkcja Bismutha, scenarzysty “Zakochanego bez pamięci”, jest wielopoziomową przekładanką faktów wielokrotnie reinterpretowanych, iluzorycznych tropów i narracji. Do zrelacjonowania swoich zmagań z zagadkowym światem sztuki reżyser wynajmuje dwóch hollywoodzkich scenarzystów D.V. DeVincentisa (“Przeboje i podboje“) oraz Anthony’ego Peckhama (“Sherlock Holmes”), których różne wersje wydarzeń oglądamy równolegle z zapisem śledztwa. Pochopnym byłoby uznanie projektu Bismutha za mockument. To coś zupełnie przeciwnego; wszystkie zdarzenie i postaci są prawdziwe, tylko wydają się fikcyjne – mówi reżyser. Nazywam to fake fiction.
Dodatkową atrakcją są Robert Knepper (“Skazany na  śmierć”, “Homeland”) i Milo Ventemiglia (“Herosi”, “This is us”), występujący w jednym z segmentów.

 

Czytaj również:  Koniec Festiwalu Nowe Horyzonty

“78/52” reż. Alexandre O. Philippe

Być może nie ma drugiej tak kluczowej dla historii kina sceny co prysznicowa sekwencja z “Psychozy”, arcydzieła Alfreda Hitchcocka z 1960 roku. Niezależnie od tego, ile razy była zacytowana czy sparodiowana, kiedy ogląda się ją w 2017 roku, nadal ma moc. “78/52” jest jej dekonstrukcją przeprowadzoną w najdrobniejszym szczególe. Tytuł odnosi się do liczby ustawień kamery i cięć w trwającej trzy minuty scenie. Sam Hitchcock poświęcił jej cały tydzień. Legendarne stały się anegdoty o hektolitrach sosu czekoladowego udającego w czarno-białym filmie krew czy o Marli Renfro zastępującej Janet Leigh w rozebranych scenach. Reżysera Alexandra Philippe’a (“The People vs. George Lucas”, “Doc of the Dead”) interesuje najbardziej wpływ, jaki ta sekwencja wywarła na rozwój globalnej popkultury. A odcisnęła piętno na kilku pokoleniach twórców i widzów, począwszy od Guillermo del Toro i Gusa Van Santa, który w 1998 roku odtworzył scena po scenie cały film w kolorze, skończywszy na psychofanach młodego pokolenia takich jak Elijah Wood.

 

“1996 Lucy i trupy w basenie” reż. Marcos Migliavacca, Nahuel Lahora

Zabawny i zaskakujący argentyński eksperyment w estetyce lo-fi o dziewczyńskim wypadzie na alternatywny festiwal muzyczny. Nagrany na ziarnistej taśmie VHS film wygląda jak zdobycz z niedzielnego polowania na pchlim targu, jak wygrzebany wśród staroci home movie, którym mogłaby się zachwycić tytułowa Lucy, zwinnie omijająca pułapki konsumpcyjnego stylu życia. Wszystkie swoje meble znalazła na ulicy, ubiera się wyłącznie w second-handach, a pracy telefonicznej akwizytorki ubezpieczeń nie traktuje poważnie. Lucy mogłaby być bohaterką jednego z wczesnych filmów Linklatera, a jej przygody na festiwalu muzycznym, polegające na lawirowaniu wśród sytuacji i ludzi, słuchaniu indie rocka, pozbawionych celu rozmów i zajawkowych obserwacji, są jak pocztówka z epoki przedcyfrowej. Niedookreślenie osób i zdarzeń idealnie wpisuje się w wakacyjny stan psychosomatyczny: nudę i euforię, chwile wolności i szybko zawiązywane przyjaźnie. Film “1996 Lucy i trupy w basenie” działa jak wehikuł czasu, przenoszący nas w alternatywną czasoprzestrzeń i stawiający zuchwałe wyzwanie naszej pamięci i nostalgicznym fantazjom o latach 90.

 

Czytaj również:  Mamuśki mają wychodne

“Strzał! Psycho-duchowa mantra Rocka” reż. Barnaby Clay

Historia rock’n’rolla jest historią obrazów: David Bowie w turkusowym garniturze i pomarańczowych włosach w Life on Mars; heroinowy portret Lou Reeda z albumu Transformer czy uduchowiony Freddie Mercury ze skrzyżowanymi ramionami z okładki Queen II. Każde z tych zdjęć równie legendarnych, co ujęcie półnagiego Iggy’ego Popa z Raw Power, zostało zrobione przez tego samego człowieka – Micka Rocka (to nie pseudonim, lecz przeznaczenie!), który od lat 70. był ulubionym fotografem muzyków z kręgu glam i punk rocka. Przed obiektywem Rocka pojawiały się też takie gwiazdy jak Debbie Harry i The Ramones. Sam fotograf brał czynny udział w tworzeniu legendy hedonistycznego Londynu i nowojorskiego punkowego undergroundu. Uwieczniał chwile spoconej, ekstatycznej chwały na scenach i upadków w garderobach i hotelach. Historia życia na krawędzi jest hiperkinetyczną kroniką fascynacji mrokiem i nieustannego flirtu ze śmiercią. Nerwowa, deliryczna narracja Rocka zaczyna się po przedawkowaniu kokainy (zakończonym zawałem) i prowadzi w psychodeliczną przeszłość do ikonicznych momentów rock’n’rolla.