//Hygge – szczęście po duńsku

Hygge – szczęście po duńsku

Choć idea narodziła się w Danii 200 lat temu, hygge przeżywa rozkwit popularności od całkiem niedawna – w ciągu ostatniego roku jak grzyby po deszczu wyrosły poradniki i publikacje na ten temat. O co chodzi? Hygge to odpowiedź na odwiecznie towarzyszące ludzkości pytanie „Jak żyć, żeby być szczęśliwym?”. Duńczycy podobno wiedzą to najlepiej.

Hygge to ulotne chwile, jak na przykład nasłuchiwanie deszczu bębniącego o parapet, jesienny spacer wśród spadających liści, pyszny posiłek w gronie przyjaciół albo czytanie dziecku bajki na dobranoc. Często nie przywiązujemy wagi do takich chwil, ale to właśnie one składają się na uczucie szczęścia i spełnienia, dlatego warto codziennie je celebrować i czerpać z nich radość.

Filozofia jest alternatywą dla szybkiego życia i ciągłej pogoni za sukcesem. Chodzi o to, by czasem się zatrzymać. Docenić zwyczajne chwile i proste przyjemności. Można sobie w tym pomóc, tworząc wokół siebie ciepłą, przyjemną atmosferę – otaczając się przyjaznymi ludźmi i pięknymi przedmiotami. Niezbędne gadżety? Świece (zapalane na co dzień, a nie tylko od święta), kubek gorącej kawy, herbaty lub grzanego wina (najlepiej w dzianinowym ocieplaczu), grube koce i mnogość poduszek. Rzeczy niepożądane? Telefony i komputery, czyli pożeracze czasu i wysysacze energii.

Gotowanie to jedna z tych czynności, które mają największy potencjał bycia hygge. Mieszkańcy duńskich wysp często gotują z bliskimi, by przyrządzone w ten sposób potrawy zjeść potem przy wspólnym stole. Zazwyczaj są to proste dania składające się z dobrej jakości ekologicznych składników.

Warto dodać, że Duńczycy są wielkimi łasuchami, więc słodkości jedzą nie tylko na deser, ale i w ciągu dnia. Choć nie jest to zgodne z obecną modą na zdrowy styl życia, drobna przyjemność, jaką jest zjedzenie w pracy lub w szkole własnoręcznie zrobionego ciastka, to kwintesencja hygge. Taka przerwa pozwala się odstresować, oderwać od codziennych obowiązków i poczuć niemal dziecięcą frajdę ze zjedzenia czegoś słodkiego.

Czytaj również:  Galaxy freckles - kosmiczny trend

Duńczycy większość wolnego czasu spędzają w domu, dlatego przykładają dużą wagę do jego wystroju. Nie oznacza to jednak, że kupują drogie, designerskie meble i urządzają swoje mieszkania według najnowszych trendów. Wprost przeciwnie – jak zauważa Christina B. Kjeldsen, autorka książek o skandynawskim stylu, „hygge zależy od tego, ile jest szczerości w przedmiotach, którymi się otaczasz”. Wyposażenie domu powinno więc odzwierciedlać osobowość jego właściciela. Można na przykład w widocznych miejscach poustawiać przedmioty, które kojarzą nam się z jakąś szczególną chwilą z przeszłości – np. pamiątki z podróży, fotografie rodzinne, stare książki. Dom w stylu hygge jest też eklektyczny, łączy w sobie różne estetyki – obok antycznego, drewnianego stołu jest miejsce na nowoczesne krzesła i industrialną lampę. Duńczycy uwielbiają też naturalne surowce – drewno, kamień, skórę, płótna, wiklinę, metale. Materiały te łączą w sobie prostotę z wyrafinowaniem i są ponadczasowe.

Jak wprowadzić hygge do naszego życia? Oto kilka zasad:
1. Spędzaj czas wśród przyrody.
2. Oczyść umysł.
3. Czerp radość z ruchu.
4. Delektuj się posiłkami wśród rodziny i przyjaciół.
5. Odstresuj się kawą.
6. Jedz, co lubisz.
7. Warto się zatrzymać.

Hygge to sztuka bycia tu i teraz, najlepiej jak potrafimy.