//Tak wygląda kolizja kolejowa

Tak wygląda kolizja kolejowa

Każdego roku na przejazdach kolejowych ginie w naszym kraju kilkaset osób. Dlatego już po raz trzeci Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej oraz Muzeum Transportu Kolejowego Bocznicy Pastuchów (w organizacji) wraz z partnerami zorganizowało inscenizację wypadku na jednym z przejazdów kolejowych znajdującym się na gminnej bocznicy kolejowej Jaworzyna Śląska – Pastuchów.

 

Reklama

W wypadku ucierpiał kierowca samochodu oraz dziecko. Tak mogłaby brzmieć smutna relacja z tego wydarzenia. Na szczęście całe zajście było ćwiczeniami służb ratowniczych: Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz Policji i Straży Ochrony Kolei, które odbyły się przy okazji Bocznicowania 2017 w dniach 9-10 września 2017 r.

Działania służb ratowniczych polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku i udzielenia pomocy poszkodowanym. Zebrani licznie widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda akcja ratownicza “na żywo”.

Wydobywanie rannego z uszkodzonego pojazdu, udzielanie pierwszej pomocy, kierowanie akcją to tylko niektóre z czynności, jakie wykonywali strażacy, ratownicy medyczni i policjanci. Wszystko to wzbogacone fachowym komentarzem służyło nie tylko przećwiczeniu praktycznych umiejętności służb, lecz także przekazaniu zebranym widzom zasad bezpieczeństwa oraz zachowania w razie wypadku. Akcja ratownicza trwała ponad pół godziny.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że co roku w Polsce w zderzeniach z pociągami ginie 300 osób (to dane za 2016 rok). Najczęściej z winy samych kierowców, którzy ignorują znaki, lekceważą opuszczone szlabany i sygnalizację świetlną. Ten niechlubny wynik plasuje nas w czołówce Europy. Podczas wydarzenia promowano również społeczną kampanię Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” , której organizatorem jest Zarządca infrastruktury Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Partnerzy wydarzenia:
Urząd Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska, Komenda Powiatowa Państwowej oraz Straży Pożarnej w Świdnicy, Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, SPZOZ Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy, Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei we Wrocławiu, PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu, firma CAR-STAL Świdnica, Rolnicza Spółdzielnia im. Przełom w Pastuchowie, Speakless (Bielat Sound).

Czytaj również:  Zmotoryzowani superbohaterowie dla Przylądka Nadziei