//Jest takie magiczne miejsce…

Jest takie magiczne miejsce…

Podróżując z Warszawy do Torunia, mniej więcej w połowie drogi, mija się bardzo urokliwe miejsce – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Obserwując dzisiejszy wizerunek Muzeum można pokusić się o stwierdzenie, iż ideą założycieli tej placówki było stworzenie miejsca łączącego w sposób harmonijny tradycję, historię z wymogami współczesności.

Reklama

Muzeum to zajmuje się gromadzeniem i ochroną zabytków kultury ludowej przede wszystkim z terenu Mazowsza północno-zachodniego, zwanego również Mazowszem Starym. Nie ogranicza się jednak do ochrony, przenoszenia czy rekonstruowania typowych dla regionu Mazowsza zagród chłopskich. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu dba o rozwój intelektualny dzieci i młodzieży, prowadząc ciekawe zajęcia przybliżające życie codzienne oraz obrzędowość doroczną wsi mazowieckiej pierwszego ćwierćwiecza XX w. Nie jest jedynie miejscem, w którym zestawiono stare budynki. Posiada niespotykany czar, zadziwiający urok, a przede wszystkim duszę.

Sierpeckie Muzeum to usytuowany w centrum miasta ratusz pochodzący z XIX wieku, Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, ale przede wszystkim malowniczo położony skansen. Każdy, kto przekroczy gościnne progi skansenu może podziwiać dziesięć zagród chłopskich, stanowiących wizytówkę ludowego budownictwa z przełomu XIX i XX wieku, kuźnię, wiatrak, kaplicę, XVIII-wieczny kościół oraz dwa dwory ziemiańskie. Istotne uzupełnienie ekspozycji stanowi mała architektura – przydrożne kapliczki, studnie, gołębniki, piwnice i pasieki. W ogródkach kwiatowych i warzywnych, w sadach i na polach między zagrodami uprawiane są dawne odmiany kwiatów, ziół, warzyw, owoców i zbóż. Zadziwiające, że choć jest to muzeum – wnętrza sprawiają wrażenie zamieszkałych. W oknach nietrudno zauważyć doniczki z pelargoniami, między zagrodami – „spacerujący” drób, a na pastwiskach owce, konie i kozy. Otoczone warzywnymi i kwiatowymi ogródkami czy pasiekami chałupy oraz żyjące tu zwierzęta sprawiają wrażenie wsi wciąż tętniącej życiem. Wnętrza budynków przystosowane są do pełnionych przez nie funkcji i zmieniają się wraz ze zrywanymi kartkami kalendarza. Wyposażenie chałup wiejskich oraz wygląd samych zagród wskazuje na zróżnicowanie majątkowe ich właścicieli. Obok mieszkań zamożnych znajdują się chałupy ubogie, wyposażone tylko w najbardziej niezbędne sprzęty. Takie tło okazuje się być doskonałym do zaprezentowania codziennych wiejskich zajęć gospodarskich i polowych.

Wiosna, lato, jesień, zima … Tutaj każda pora roku ma swój urok, a piękno każdej z podkreślają barwne wystawy: „Wielkanoc na Mazowszu”, „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”, „Boże Narodzenie na Mazowszu”, a także sezonowe imprezy plenerowe: Niedziela Palmowa, Gry i zabawy wielkanocne, Gotowanie na polanie, Niedziele w skansenie, Dzień Dziecka, Miodobranie, Żniwa czy też Wykopki. Imprezy prezentują obrzędowość wsi i tradycyjne zajęcia jej mieszkańców. Pokazy prowadzone są z użyciem autentycznych sprzętów, maszyn, narzędzi lub ich kopii. Odbywają się w izbach chłopskich, budynkach gospodarczych i na polach. Imprezy urozmaicają koncerty zespołów folklorystycznych i kapel oraz kiermasze i jarmarki.

Urok tego miejsca doceniło wielu scenarzystów i reżyserów. Nie da się łatwo policzyć w ilu produkcjach telewizyjnych i filmowych „wystąpiła” skansenowska wieś. Do najbardziej znanych należą: „Szwadron”, „Ogniem i mieczem”, „Pan Tadeusz”, „Przeprowadzki”.         

Skansen w Sierpcu to wymarzone miejsce na odpoczynek, wyciszenie, oderwanie od codziennych spraw. To miejsce pełne uroku, tętniące życiem, emanujące historią i folklorem.

Wiele informacji o Muzeum, Skansenie i organizowanych tutaj wydarzeniach kulturalnych, można znaleźć na stronie internetowej

Czytaj również:  Punkt widokowy w Gdańsku