//Katolicka dewocja okiem Pawła Jaszczuka

Katolicka dewocja okiem Pawła Jaszczuka

Paweł Jaszczuk pokazuje mariaż kapitalizmu i religii. Wystawa „¥€$U$” odbywa się w Leica 6×7 Gallery w Warszawie.

Reklama

Prace Pawła Jaszczuka po raz drugi w warszawskiej Leica 6×7 Gallery. Po wystawie zdjęć ukazujących codzienne i nocne życie Japonii, artysta po powrocie do kraju prezentuje najnowszy projekt fotograficzny, „¥€$U$”.

Jaszczuk zaczął przedsięwzięcie od dokumentacji gadżetów i zabawek związanych z chrześcijaństwem, ustawiając je w „naturalnym” kontekście, zgodnie z ich przeznaczeniem. Obiekty wynajdywał od kilku lat głównie na stronach takich jak eBay, Etsy, czy Allegro.

Na zdjęciach znalazły się całkiem zwyczajne przedmioty, jak ręcznik z podobizną Madonny czy breloczek-krzyżyk ze scyzorykiem, a także bardziej niecodzienne: kaczka do kąpieli z główką Jezusa czy żarówka z żarnikiem w kształcie krzyża.

Jak możemy przeczytać w opisie wystawy, jednym z celów jakie stawia sobie Paweł Jaszczuk jest zwrócenie uwagi na surrealizm mariażu świata kapitalizmu ze światem religii i dewocji we współczesnym świecie.

Paweł Jaszczuk pochodzi z Warszawy. Z wykształcenia jest projektantem graficznym, absolwentem School of Visual Arts w Sydney. Przez wiele lat tworzył w Japonii, bacznie obserwując tamtejszą codzienność. Z tego okresu pochodzą dwa najważniejsze dotychczasowe cykle „Salaryman” i „Kinky City”, które wystawiał w Berlinie, Pekinie, Kopenhadze, Tokio i Warszawie. Brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie, jest autorem kilku książek w tym najnowszej „Everything I Do Is A Baloon” z 2016 roku.

Paweł Jaszczuk, „¥€$U$”
Wystawa trwa do 3.12.2017

Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro

Czytaj również:  Artur Wiernicki „Neuromans” w Socato