//Kobieta jest czarnuchem świata

Kobieta jest czarnuchem świata

W najbliższą sobotę (24 marca o 19.00) warto wybrać się do Teatru Śląskiego w Katowicach na “Pod presją”w reżyserii Mai Kleczewskiej, na podstawie “Kobiety pod presją” Johna Cassavetesa. W roli głównej zobaczymy Sandrę Korzeniak.

Celem „Pod presją” jest zrealizowanie filmu w teatrze na oczach widza. Publiczność weźmie udział w równoległych procesach. Będzie przyglądać się aktorom w żywym planie, obserwować powstawanie filmu i jednocześnie oglądać film.

„Pod presją” jest o braku zaufania. Zaufanie to system umów, które pozwalają na realizowanie wielkich wspólnych projektów. Konsekwencją braku zaufania są wzajemne oskarżenia, poczucie bycia oszukanym i nietolerancja.

Spektakl zadaje pytanie o akceptowalne społecznie normy.
Kiedy poza nie wykraczamy?
Kto o tym decyduje?
Kim jest człowiek normalny i jak jest postrzegany?
Zwykły, przeciętny, typowy, średni, masowy, powszechny, standardowy, poprawny, ogólny, optymalny, regularny, naturalny?
Kim w społeczeństwie jest kobieta i jakie wobec niej stawia się normy i wymagania?

Norma jest wzorcem, według którego normalność się stwierdza lub ocenia. Odstąpienie od normy wyklucza, stygmatyzuje. Ludzie niespełniający oczekiwań otoczenia stają się czarnuchami świata.

W spektaklu wykorzystano fragmenty dzieł: Gaetano Donizetti „Lucia di Lammermoor” oraz Alfredo Catalani „La Wally” w wykonaniu Agaty Zubel

„Pod presją” inspirowane jest motywami ze scenariusza Johna Cassavetesa „A Woman Under the Influence”. Będzie to pierwsza w Teatrze Śląskim realizacja Mai Kleczewskiej, która do współpracy zaprosiła Sandrę Korzeniak (rola Mabel). Reżyserka i aktorka są m.in. laureatkami Paszportów POLITYKI. W 2017 roku Kleczewska otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród teatralnych w Europie: Srebrnego Lwa za innowację w teatrze, przyznanego reżyserce podczas Teatralnego Biennale w Wenecji.

Wydarzenie towarzyszące premierze: pokaz filmu „Kobieta pod presją”, reż. J. Cassavetes, 24 marca 2018 o godz. 15.30, Centrum Sztuki Filmowej Kino Kosmos (współpraca z Instytucją Filmową Silesia Film)

Czytaj również:  Grotowskiego teatr ubogi