//Kominy wróżek w dolinie Narman

Kominy wróżek w dolinie Narman

Czerwone skalne kolumny w prowincji Erzurum na wschodzie Turcji, zwane “kominami wróżek”, nie są tak znane, jak inne “skalne miasta” w tym kraju.

Reklama

Imponujące skalne kolumny erozyjne doliny Narman swymi surrealistycznymi kształtami łudząco przypominają słynne skalne grzyby z Kapadocji. Różnią się jednak od nich żywym czerwonym kolorem, który zawdzięczają obecności w skałach tlenku żelaza. Określenie “kominy wróżek” pochodzi z dawnych legend, mówiących, że skalne wieże były kominami podziemnych domów zamieszkałych przez baśniowe postaci.

Te fantazyjne skalne iglice i okoliczny krajobraz jest dziełem wulkanów i wody. Erupcje przez miliony lat powodowały nawarstwianie się popiołów i tworzenie się wielometrowej warstwy miękkiej skały (tufu). Potem cały teren zalała woda i miękkie fragmenty z czasem zostały wypłukane, pozostawiając charakterystyczne wieże przykryte grzybkowatymi bazaltowymi czapeczkami.

W przeciwieństwie do sławnej Kapadocji – gdzie niektóre jaskinie są wykorzystywane jako małe hoteliki – to skalne miasto we wschodniej prowincji Erzurum leży poza szlakami masowej turystyki i jest mało znane, a infrastruktura praktycznie nie istnieje.

Możliwe, że to się wkrótce zacznie zmieniać. Władze turystyczne od kilku lat pracują nad przekształceniem “kominów wróżek” w geopark i liczą na to, że pomoże to rozruszać turystykę przyjazdową do Turcji, kraju, który w ostatnich latach ucierpiał z powodu problemów bezpieczeństwem. Eksperci szacują, że ten region ma szansę przyciągnąć nawet sześć milionów gości rocznie.

Skały doliny Narman od roku 2012 znajdują się na kandydackiej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Władze mają nadzieję, że obecne inwestycje pomogą dostać się na listę główną, co ułatwi promocję regionu i pozyskiwanie dodatkowego finansowania.

 

Czytaj również:  Wybierzmy się na Sri Lankę!