//Listy na pożegnanie

Listy na pożegnanie

Wydawnictwo Znak, Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Fundacja im. Freyi von Moltke oraz Muzeum Uniwersytetu Opolskiego zapraszają na spotkanie poświęcone korespondencji Helmutha Jamesa i Freyi von Moltków zawartej w książce “Listy na pożegnanie”

Spotkanie odbędzie się w środę 21 marca 2018 roku o godz. 14.00 w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, pl. Kopernika 11 w Opolu, a wezmą udział abp Alfons Nossol oraz Adam Krzemiński, publicysta, redaktor tygodnika „Polityka”, a poprowadzi je dr Agnieszka von Zanthier.

„Listy te związane są z jego śmiercią i moim dalszym życiem. Były dla mnie podstawą przetrwania, a więź, której są wyrazem, utrzymuje się do dziś. Mieliśmy prawie cztery miesiące, by się ze sobą pożegnać jako mąż i żona. To zwieńczenie, a jednocześnie najtrudniejszy czas naszego wspólnego życia”.
Freya von Moltke, 1991

Helmuth James i Freya von Moltke – dwoje młodych ludzi, opozycjonistów w nazistowskich Niemczech. On był jednym z twórców Kręgu z Krzyżowej. Ona – gospodynią tajnych obrad w dolnośląskim majątku rodzinnym. On w więzieniu oczekuje na proces i egzekucję, ona trwa przy nim do końca. Ten zbiór nigdy wcześniej nie publikowanych po polsku listów jest dokumentem miłości pokonującej więzienne mury i śmierć. Oraz świadectwem głębokiej wiary.

Czytaj również:  Spotkanie z twórcami "Cichej nocy"