//Łódzka Filmówka otwiera swoje archiwum

Łódzka Filmówka otwiera swoje archiwum

Pierwsze filmy wybitnych polskich reżyserów dostępne za darmo online

Reklama

Szkoła Filmowa w Łodzi otwiera przebogate archiwa i udostępnia bezpłatnie etiudy i filmy kręcone od roku 1949 przez swoich studentów. Dzięki temu możemy zobaczyć pierwsze filmy najwybitniejszych twórców, m.in. Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego, Krzysztofa Zanussiego, czy Krzysztofa Kieślowskiego. Wszystkie pozycje są szczegółowo opisane i skatalogowane. Obejrzeć je można na stronie etiudy.filmschool.lodz.pl.

W archiwum łódzkiej filmówki znajduje się aż pięć tysięcy nagrań, które będą sukcesywnie udostępniane w najbliższych latach. Ze względu na szczególną wartość historyczną rozpoczęto od zaprezentowania stu najstarszych zdigitalizowanych filmów dokumentalnych.

Dzięki internetowemu serwisowi Archiwum Filmowe rozpoczynamy proces upowszechniania tych zapomnianych obrazów. Czynimy to z pełnym przekonaniem, że zdigitalizowane filmy staną się unikatowym narzędziem w pracy profesjonalistów i źródłem ogromnej przyjemności dla widzów kochających kino – powiedzieli pomysłodawcy i realizatorzy Archiwum Filmowego online – na czele zespołu prof. Maciej Drygas, razem z nim Katarzyna Mąka-Malatyńska, Agata Golańska i Monika Sarwińska.

W zeszłym roku “The Hollywood Reporter” umieścił łódzką filmówkę na liście piętnastu szkół filmowych na świecie, na których warto studiować. To nie pierwsze wyróżnienie magazynu dla uczelni. Szkoła Filmowa w Łodzi znalazła się w 2014 roku na drugim miejscu najlepszych zagranicznych filmowych szkół świata.

Czytaj również:  „Belfer” we Wrocławiu. Druga seria odcinków jesienią