//Wystawa “melon pisany z małej”

Wystawa “melon pisany z małej”

Już 1. grudnia w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej “Elektrownia” odbędzie się wernisaż w ramach projektu “Kadry pod napięciem” pt. “melon pisany z małej”

Melona nie można zaakceptować.
To podrzutek, niechciane dziecko III RP, produkt uboczny transformacji. Nie jest naszym narodowym owocem – a uzurpuje sobie prawo do wypowiadania się w imieniu kartofla, marchwi, porzeczki białej i czerwonej (czarną pomijamy) oraz śliwki mirabelki.

Wygląda jak piłka do rugby (kształt daleki od polskiej tradycji, w której ma prawo zaistnieć jedynie piłka okrągła i bramki dwie).
Koloru żółtego (też coś!), o pajęczych kończynach górnych i dolnych, którymi czasem coś wyraża.
Ale ogólnie wyraża się skrótem. Znaczy, streszcza się w takich duuuużych dymach. Za dużych, żeby było ładnie skomponowane.

W dodatku te cienie… Melon niby płaski, a rzuca.
Trudno powiedzieć, skąd mu się tak porobiło.
Może to cień historii?

Bo melon jednak ma antenatów, o których być może nic mu nie wiadomo. Czas go zapoznać z rodziną (wyjdzie na tym lepiej, niż na zdjęciu). Pradziadek Mrożek (Sławomir). Dziadek Tym (Stanisław); od strony matki Czeczot (Andrzej, świeć Panie, nad jego duszą). Tatulo Dudziński (Andrzej Pokrak). Brat przyrodni Stanisław (z Łodzi Raczkowski). Linia żeńska jeszcze w powijakach.

Melon nie umie nic. Żyje złudzeniami i manią wielkości. Nie zauważa, że nikt go nie poważa. Czasem ma żal do siebie, ale bardziej do świata – że nie pasuje.

Bo to nie jest świat dla melona. Zwłaszcza dla melona niewiadomego pochodzenia.
Oby Radom przyjął go tak, jak na to zasługuje – elektrycznie, ekstatycznie, energicznie. Nie?

melon pisany z małej”
Ekspozycja w ramach projektu „Kadry pod napięciem”
Wernisaż: 1.12.2017, godz. 14.00
Wystawa czynna do 28.02.2018
Kuratorka wystawy: Monika Małkowska

 

Czytaj również:  Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych