//Nie żyje Hubert de Givenchy

Nie żyje Hubert de Givenchy

Legendarny projektant mody i założyciel jednego z najsłynniejszych domów mody zmarł w wieku 91 lat.

Hubert de Givenchy zmarł we śnie w sobotę 10 marca w wieku 91 lat. O śmierci projektanta poinformował jego partner – Philippe Venet, a smutną wiadomość potwierdził dom mody za pomocą instagrama. Odszedł “dżentelmen, który symbolizował paryski szyk i elegancję przez ponad pół wieku”, “wielka osobowość francuskiej haute couture” – napisano w komunikacie domu mody Givenchy.
Hubert de Givenchy był jednym z najbardziej cenionych projektantów wszech czasów i ikoną elegancji w modzie. Jego kreacje nosiły takie sławy jak: Marlene Dietrich, Ingrid Bergman, Greta Garbo, księżna Grace z Monako, Jackie Kennedy, a także (a w zasadzie przede wszystkim) Audrey Hepburn.

Hubert de Givenchy urodził się 21 lutego 1927 roku w Beauvais, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. Zanim otworzył własny dom mody (w 1952 roku) pracował z Elsą Schiaparelli, Christianem Diorem i z Pierre’em Balmain. Sławę przyniosła mu współpraca z Audrey Hepburn, to właśnie on stworzył słynną małą czarną z kultowego filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”. Podobno Hepburn zainspirowała go także do wypuszczenia na rynek jego pierwszych perfum. Od 1969 roku Hubert de Givenchy projektował również ubrania dla mężczyzn. Później jego dom mody został przejęty przez koncern LVMH (należy do niego do dziś). W 1995 roku Hubert de Givenchy ustąpił ze stanowiska dyrektora kreatywnego we własnej marce – jego rolę przejął początkowo John Galliano. We francuskim domu mody pracowali także: Alexander McQueen, Julien Macdonald i Riccardo Tisci, który zrezygnował ze swojej posady w ubiegłym roku. Zastąpiła go Clare Waight Keller.

Photographs © Copyright by Julian Andrews. Eye R8 Productions Ltd. 2015.
06/07/15. Picadilly, London, England.
Commission May0063675
Portraits of Hubert de Givenchy at his book signing of To Audrey with Love at Christie’s
Czytaj również:  Życie według Lagerfelda