//Nyskie Księstwo jezior i gór

Nyskie Księstwo jezior i gór

Ten rejon jest pełen magii i uroku. Mamy tu i mroczne historie o czarownicach, i skarby oraz dachy tak strome, że ześlizguje się z nich nawet diabeł, i tajemnice biskupów, a do tego plaże i łagodne wzgórza. To Księstwo Nyskie – historyczna kraina na Dolnym Śląsku.

Niegdyś te tereny należały do wrocławskich biskupów, ich główne siedziby mieściły się w Nysie i Otmuchowie. Nysę nazywano nawet Śląskim Rzymem. Jego dominantą jest Bazylika Mniejsza, której historia sięga XII w. To właśnie tę budowlę pokrywa najbardziej stromy dach w Europie.

Obok bazyliki stoi dzwonnica, która wygląda tak, jakby nigdy nie została skończona. To skarbiec św. Jakuba. Późnogotycki budynek jest ramą dla nowoczesnej galerii sztuki sakralnej gromadzonej tu od stuleci. Są tu kunsztowne monstrancje, kielichy, ornaty. Od złota aż kipi.

Przepych biskupiego państwa czuć również w Otmuchowie, oddalonym od Nysy o zaledwie 16 km. Dojeżdża się tu wzdłuż Jeziora Nyskiego, które ma własną plażę i kilka niezłych miejsc ze smażonymi rybami. Jezioro widać z najwyższych pięter otmuchowskiego zamku. Niegdyś była to letnia rezydencja biskupów. Najpierw uroczy dziedziniec, następnie szeroka klatka schodowa z bardzo dziwnymi, nieproporcjonalnie długimi stopniami. To słynne końskie schody zbudowane rzekomo po to, żeby panowie mogli sobie wjeżdżać na komnaty konno. Nie są zbyt wygodne, a powstały tak naprawdę dla kardynała Filipa von Sinzendorfa, którego z powodu jego podagry wnoszono w lektyce.

Choć przez dawne księstwo wiedzie malowniczy szlak średniowiecznych miasteczek, cichych i spokojnych, te okolice mają też swoje mroczne strony. W XVII w. na obecnym pograniczu polsko-czeskim hurtem niemalże palono kobiety oskarżone o czary. Żeby zrozumieć tamte czasy, trzeba pojechać wzdłuż Szlaku Czarownic wyznaczonego pomiędzy Domem Kata w Paczkowie a czeskimi Mohelnicami.

Paczków jest otoczony świetnie zachowanymi murami obronnymi wysokimi nawet na 7 m. W barokowym pałacu w niedalekim Ściborzu, dawnej rezydencji biskupa Heymanna, mieszka Krzysztof Erm – szaleniec, który postanowił przywrócić biskupią siedzibę do świetności. Nie sądził, że kupuje go razem z duchem. Podobno biskup ukrywał tutaj kochankę z synkiem, ta zaś lubi straszyć gości. Pałac stoi w przepięknym miejscu – w XX w. powstało tutaj Jezioro Otmuchowskie, które tylko podniosło walory tego miejsca.

Księstwo Nyskie to także kraina wzgórz, świetnie wytyczonych ścieżek rowerowych i plaż, choćby tych nad Jeziorem Nyskim. Nad wszystkim czuwa duch przeszłości zamknięty w starych słupach granicznych, które wyznaczały tzw. Granicę św. Jana wokół terenu księstwa. Do dziś zostało ich tylko sześć, są najstarszymi znakami granicznymi na polskich ziemiach. Pasjonaci ciągle szukają pozostałych.

źródła: national-geographic.pl, wikipiedia.pl, ksiestwo.nysa.pl, otmuchow.pl

zamek-w-otmuchowie

Czytaj również:  Andaluzja. Tu spotkają się kultury