//Pawilon Czterech Kopuł: Zwiedzanie będzie atrakcyjniejsze

Pawilon Czterech Kopuł: Zwiedzanie będzie atrakcyjniejsze

W oddziale Muzeum Narodowego szykują się spore innowacje. Z pieniędzy unijnych w ramach specjalnego programu operacyjnego pawilon wzbogaci się o urządzenia oświetleniowe i multimedialne, urządzenia mechaniczne i konstrukcyjne, demontowalną estradę, elementy wyposażenia wystawienniczego, system zaciemniający sale wystawiennicze i okna w kopułach oraz specjalne ścieżki dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Głównymi założeniami projektu pod nazwą „Projekt i wykonanie systemu wystawienniczego optymalizujacego możliwosci aranżacyjne działań ekspozycyjnych i innych typów prezentacji kulturalnych w Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1”, realizowanego w ramach PROGRAMU OPERACYJNEGO INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014-2020 w zabytkowym Pawilonie Czterech Kopuł.

Czasy, gdy narzędzie do eksponowania dzieł sztuki sprowadzić można było do gwoździa i młotka odeszły w niepamięć. Nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą ułatwić i w pewien sposób wzbogacić odbiór sztuki, uatrakcyjnić zwiedzanie. Nadal jednak w centrum pozostaje autonomiczne dzieło sztuki – podkreśla Barbara Banaś, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu i pełnomocnik ds. Pawilonu Czterech Kopuł.

Przestrzeń wystawiennicza uzupełniona zostanie m.in. o doskonałe nagłośnienie, które sprawi, że zwiedzający będą mogli niemal „zobaczyć” i śledzić przemieszczający się w pomieszczeniu dźwięk; projektory prezentujące materiały filmowe dające dodatkowe możliwości odbioru sztuki; oświetlenie, które stanie się narzędziem do jeszcze bardziej precyzyjnego odbioru dzieła. A to wszystko połączone nowoczesnym systemem zarządzającym, który będzie mógł widza zidentyfikować, nawiązać z nim kontakt i zaproponować wybór ścieżki zwiedzania.

Pawilon wzbogaci się o różnorodne i najnowocześniejsze obecnie narzędzia pozwalające na dotarcie do wszystkich obszarów percepcji człowieka – mówi inż. arch. Agnieszka Sowa Szenk, projektantka.

Całkowity koszt projektu wynosi 24 766 049,99 zł, dofinansowanie z funduszu Unii Europejskiej 16 662 550,00 zł.
Czas realizacji projektu: maj 2017 do grudnia 2018 roku.

Czytaj również:  Twierdza i Cytadela 2017