//Podlasie SlowFest aż do 17. września

Podlasie SlowFest aż do 17. września

Podlasie SlowFest to interdyscyplinarny festiwal realizujący idee ruchu slow, dający możliwość kontaktu ze sztuką w otoczeniu natury.

SlowFest jest skierowany do osób poszukujących kameralnych wydarzeń kulturalnych, wyciszenia oraz alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Festiwal z założenia jest rozciągnięty w czasie – przez dwa i pół miesiąca odbywają się jedno lub dwa artystyczne wydarzenia dziennie, co ma sprzyjać uważniejszemu odbiorowi sztuki oraz kontemplacji.

Różne dziedziny twórczości (film, muzyka, teatr, literatura, słuchowiska radiowe, sztuki wizualne) współistnieją z innymi propozycjami (kulinaria, warsztaty, wycieczki i spacery tematyczne). SlowFest prezentuje dorobek niekonwencjonalnych artystów z różnych stron świata, a jednocześnie kładzie nacisk na współpracę z twórcami z Podlasia i podlaskimi instytucjami kultury oraz aktywne uczestnictwo miejscowej społeczności.

Supraśl nie jest przypadkową lokalizacją. Legenda dotycząca powstania miejscowości głosi, że dawno temu mnisi z Gródka zrobili drewniany krzyż, poszli z nim na brzeg rzeki Supraśl i puścili, by płynął z nurtem. Tam, gdzie się zatrzymał, wybudowano klasztor.
Przez kilka stuleci Supraśl funkcjonował jako przymonasterska osada, dopóki nie przybył tu słynny przemysłowiec Wilhelm Zachert, który przyczynił się do jego rozwoju. Sam wytyczał ulice i nadzorował budowę domów najemnym pracownikom, którzy mieli pracować w powstających zakładach włókienniczych. W ten sposób obok prawosławnych mieszkańców pojawili się katolicy i ewangelicy. Supraśl uzyskał prawa miejskie i stał się ważnym ośrodkiem przemysłowym.
Pod koniec XX wieku miasto zaczęło coraz silniej przyciągać artystów i odbiorców sztuki. Nie tylko ze względu na obecność Liceum Plastycznego, ale także dzięki osobliwej atmosferze – Supraśl jest niemal otoczony przez las, a jego różnorodność kulturowa unosi się wręcz w powietrzu. To się po prostu czuje.

PROGRAM SLOWFEST-u

Pokazy filmów
kurator: Roman Gutek

Pokazy mało znanych w Polsce filmów reprezentujących nurt slow cinema, m.in.: Lava Diaza, Tsai Ming-lianga, Bruno Dumonta, Carlosa Reygadasa, Weerasethakula Apichatponga, Alberta Serry, Lisandro Alonso, Piotra Dumały, Marcina Dudziaka. Retrospektywa filmów Andrieja Tarkowskiego (odnowione cyfrowo kopie). Pokazy europejskich filmów dla dzieci i młodzieży.

Muzyka
kurator: Piotr Domagała

Czytaj również:  Morrissey każe zostać w łóżku

Prezentacja ciekawych, oryginalnych, niszowych zjawisk muzycznych. Każdy koncert będzie wyjątkowym doznaniem estetycznym oraz podróżą w nowy obszar dźwięków. Wśród zaproszonych artystów są wykonawcy proponujący subtelne odmiany muzyki improwizowanej, dawnej, klasycznej, jazzu, world music, artyści łączący najwyższe walory artystyczne z korzeniami muzyki tradycyjnej.

Teatr
Współpraca z Piotrem Tomaszukiem i Teatrem Wierszalin, retrospektywa w związku z 25-leciem istnienia Teatru, siedem spektakli.

Literatura
kuratorka: Barbara Klicka

Rezydencje autorów. Czytania w plenerze, dyskusje, happeningi, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy z autorów przygotuje, we współpracy z artystami z innych dziedzin sztuki, finałowe czytanie swoich tekstów.

Sztuki wizualne
Instalacja “Plantacja” Alicji Patanowskiej w centrum Supraśla.

Slow food
kuratorzy: Joanna Jakubiuk, Lucyna Zembowicz i Jakub Gutek

Degustacje i pokazy filmów o tematyce kulinarnej zorganizowane przez FILMS for FOOD. Większość kolacji i degustacji odbędzie się w restauracji Prowincja w Supraślu, część w plenerze w gospodarstwach agroturystycznych na Podlasiu.

Natura
Spacery i wędrówki tematyczne, wycieczki.

Warsztaty
Warsztaty śpiewu cerkiewnego, śpiewu tradycyjnego, pisania ikon, warsztaty relaksacyjne.

Festiwal trwa do 17 września