//Prace Jarosława Kukowskiego i jego uczniów w Galerii Miejskiej

Prace Jarosława Kukowskiego i jego uczniów w Galerii Miejskiej

Prace Jarosława Kukowskiego mają w swoich zbiorach nie tylko polskie galerie, ale m.in. California Modern Art Gallery w San Francisco, a obrazy malarza były też prezentowane w Nowym Jorku, Miami, Montrealu, Berlinie, Moskwie. Obok Zdzisława Beksińskiego to najbardziej ceniony polski surrealista, a teraz dzieła jego i uczniów obejrzymy do 30 kwietnia w Galerii Miejskiej.

Prace Salvadora Dalego można obecnie oglądać w Muzeum Teatru na specjalnej wystawie poświęconej postaciom zarówno hiszpańskiego malarza, jak i Andy’ego Warhola. Natomiast wystawa malarstwa Jarosława Kukowskiego i jego uczniów może być zarówno uzupełnieniem tej z Muzeum Teatru, ale zainteresuje też po prostu fanów surrealizmu, bo Kukowski to, obok Zdzisława Beksińskiego i Wojciecha Siudmaka, znakomity przedstawiciel tego kierunku w sztuce. I duchowy syn Salvadora Dalego.

Wrocławska poetka i tłumaczka Urszula Małgorzata Benka napisała o Jarosławie Kukowskim, że pozostaje w licznym gronie artystów, u których podnoszono wrażliwość religijną, świetny warsztat oraz śmiałość w studiowaniu mrocznych zakresów ludzkiej psychiki. Z kolei znawcy sztuki przekonują, jak wiele łączy polskiego surrealistę z Dalim, m.in. obydwaj chętnie wykorzystywali symbol zegara, czy stosowali efekt malarski trompe l’oeil, za sprawą którego, oglądając obraz, mamy złudzenie trójwymiarowości.

Na wystawie w Galerii Miejskiej, której kuratorem jest Mirosław Jasiński, obejrzymy zarówno prace z lat 90., jak i najnowsze z ubiegłego roku. Podziwiać będziemy (bo ich autora charakteryzuje niezwykle kunsztowny warsztat) obrazy – części cyklu Sny, Nie-sny i z serii Freski, Złota Seria, Zegary.

Wśród obrazów także dzieła uczniów Jarosława Kukowskiego – Jolanty Bukowskiej, Ewy Kukowskiej, Piotra Lemke oraz Krzysztofa Sprady.

Czytaj również:  Ogólnopolska Konferencja Kultury: Muzyka