//Przełomowa kampania GAP

Przełomowa kampania GAP

GAP stworzył kampanię dla mam, która namawia do publicznego karmienia piersią

Czy karmienie piersią w miejscu publicznym powinno wywoływać oburzenie? GAP wspiera matki i ich pociechy w nowej kampanii #LoveByGapBody.

Karmienie piersią to kobiece tabu, podobnie jak menstruacja. Niestety, czynność naturalna dla wielu mam nadal budzi kontrowersje, gdy wykonuje się ją w miejscach publicznych. Chociaż polskie prawo pozwala kobietom na robienie tego, gdzie tylko chcą, zawsze pojawiają się osoby, których zdaniem takie zachowanie jest nie na miejscu. Wywołują one presję na karmiących matkach w postaci upomnień czy agresywnych docinek. Dlatego warto edukować społeczeństwo i znać swoje prawa, kiedy chcemy publicznie nakarmić swoje dziecko.

Marka GAP postanowiła stworzyć kampanię, która jest przychylna karmiącym matkom. Promuje karmienie piersią w miejscach publicznych i udowadnia, że to naturalny widok nie wymagający żadnej cenzury! Na zdjęciach widzimy matkę z dzieckiem w tej “intymnej” chwili. Czarnoskóra modelka to Adaora Akubilo Cobb ze swoim 20-miesięcznym synkiem Arinze. 34-letka sama doświadczyła na sobie krytyki związanej z karmieniem piersią przy osobach trzecich.

Zdjęcia nowej kampanii GAP uzyskały pozytywny odzew w sieci. Firma dostała podziękowania od mam z całego świata za udzielenie im takiego wsparcia. Magazyn ELLE też popiera publiczne karmienie piersią. Australijska edycja ukazała na okładce karmiącą top modelkę Nicole Trunfio, która też uważa, że ta czynność jest zupełnie normalna!

Jakie prawa mają karmiące Polki? Jeśli karmimy dziecko piersią w miejscu publicznym i ktoś zwróci nam uwagę lub poprosi nas o zmianę miejsca karmienia, a zachowanie to jest agresywne, możemy złożyć skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. Osoba, czy placówka, która nas niepokoi, zostanie oskarżona o dyskryminację ze względu na macierzyństwo i płeć. Będąc ofiarą takiego zachowania, mamy prawo domagać się zadośćuczynienia na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o ochronie dóbr osobistych.

Czytaj również:  Pierwsza lalka Barbie w hidżabie