//Punkt widokowy w Gdańsku

Punkt widokowy w Gdańsku

Na Wzgórzu Luizy w dzielnicy Łostowice-Ujeścisko w południowej części Gdańska został odsłonięty punkt widokowy. W ramach projektu “Spojrzenie na Gdańsk” planowane jest odsłonięcie w sumie kilkudziesięciu widoków na terenie miasta.

Reklama

Ideą projektu “Spojrzenie na Gdańsk” jest przywrócenie historycznych, zapomnianych widoków miasta oraz odkrywanie miasta z takich miejsc, perspektyw, z których go nie znamy.

Odsłonięta oś widokowa jest dziewiątą otwartą w minionym roku na terenie Gdańska, większość znajduje się w Oliwie i we Wrzeszczu i odsłania widok głównie w kierunku morza.

Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Już 200 lat temu Wzgórze Luizy było popularnym miejscem spacerów, z którego rozpościerał się widok na pobliskie dzielnice. Nazwa wzgórza wywodzi się od Luizy Pruskiej, żony króla Fryderyka Wilhelma III, która była uwielbiana przez swoich poddanych. Wzgórze zyskało jej imię w 1810 r. po śmierci królowej. Zdecydowanie największą atrakcją tego miejsca, oprócz widoku, jest 250-letni dąb szypułkowy, uznawany za pomnik przyrody. Na wzgórzu zachował się również cokół po stojącym w tym miejscu pomniku na cześć oficerów Landwehry, którzy polegli w walce z wojskami napoleońskimi. Pomnik został zniszczony po II wojnie światowej.

Projekt “Spojrzenie na Gdańsk” zainaugurowało rok temu otwarcie przy ul. Polanki 125 w Oliwie jedynej do dziś zachowanej osi widokowej z Dworów Oliwskich w kierunku morza. Dwa kolejne widoki odsłonięto we Wrzeszczu (pierwszy ze wzgórza nad ul. Podleśną, drugi z tzw. Kaczego Dołka nad ul. Jaśkowa Dolina – oba w kierunku Zaspy i morza). Osie widokowe powstały też w dzielnicy Aniołki (ze wzgórza nad ul. Wronią na tereny stoczniowe) oraz we Wrzeszczu (z Góry Jana, spod tzw. Ślimaka na Stary Wrzeszcz, Nowy Port i morze). Trzy ostatnie widoki otwarto w Oliwie (w kierunku Żabianki, Sopotu i morza, spod Pachołka – w kierunku Starej Oliwy, Wrzeszcza i terenów stoczniowych oraz z leśnych wzgórz w Dolinie Szwabego).

Podczas zaplanowanej na kilka lat realizacji projektu “Spojrzenie na Gdańsk” odsłoniętych ma być kilkadziesiąt widoków, stanowiących niezwykłą wartość kulturową Gdańska. Docelowo każdy punkt widokowy ma być wyposażony w ławki, barierki i platformy widokowe. W planach jest również wydanie mapy i mini-przewodnika po gdańskich widokach.

Czytaj również:  Belgijskie miasto duchów