//Sabantuj – wielkie tatarskie święto

Sabantuj – wielkie tatarskie święto

Rekonstrukcja bitwy pod Parkanami, zapasy tatarskie, pieczenie barana na rożnie – po takie atrakcje warto się wybrać się 19. sierpnia 2017 do Kruszynian (Podlaskie).

Sabantuj to w dosłownym znaczeniu Święto Pługa. Impreza ta łączy obrzędy prac rolnych oraz piękne obyczaje, tańce, śpiewy, zabawy narodu tatarskiego z elementami religii muzułmańskiej. To święto ma ponadtysiącletnią tradycję. Tym razem Tatarzy w Kruszynianach (Podlaskie) bawić się będą 19. sierpnia od godz. 12:00.

Podlasianie nas znają od wieków. Teraz chcemy pokazać całej Polsce, kim są polscy Tatarzy, skąd się tu wzięliśmy i czym jest dla nas Polska – mówi Dżenneta Bogdanowicz, jedna z organizatorek imprezy.

Ci, którzy zdecydują się w sobotę pojechać do Kruszynian, mogą liczyć na sporo atrakcji. Święto rozpocznie się dokładnie w południe od wezwania muezzina do modlitwy. Azan popłynie z wieży meczetu.

Następnie przez Kruszyniany przejdzie parada konna. Na posesji Tatarskiej Jurty działać będzie część gastronomiczna. Tu trzech uzdolnionych kucharzy stoczy bitwę kulinarną. Ich zadaniem będzie przygotowanie specjalnej potrawy według dawnego przepisu tatarskiego. Tu publiczność będzie mogła zmierzyć się w konkursie robienia tatara czy posmakować tradycyjnych przysmaków. Zarówno dorośli jak i dzieci będą mogli nauczyć się przygotowywania tych dań. Odbędą się warsztaty rękodzieła oraz nauka łucznictwa prymitywnego.

Imprezę zakończy wspólne ognisko z pieczeniem barana na rożnie. Święto ma na celu m.in. przybliżenie historii, obrzędów, zabaw i kulinariów polskich Tatarów. Zgodnie z wielowiekową tradycją, ma charakter rodzinny służy wspólnej zabawie i wzmacnianiu więzi.

 

Czytaj również:  Wystawa: Świat Tytusa, Romka i A’Tomka Papcia Chmiela