//Sergei Tchoban – wystawa we Wrocławiu

Sergei Tchoban – wystawa we Wrocławiu

Architekt, który realizuje się nie tylko, projektując budynki, równie wielką miłością darzy sztukę scenografii i rysuje dla teatru. Rysunki Sergieja Tchobana, Rosjanina pracującego stale w Niemczech, zdradzają wielką fascynację antykiem, są także formą refleksji nad współczesnym ładem w przestrzeni publicznej. W Muzeum Architektury we Wrocławiu obejrzymy je do 18 marca.

 

W czasach gdy nawet projekty znanych architektów są generowane komputerowo, w dużej mierze przez specjalistyczne zespoły firm projektujących, a niekoniecznie samego autora, rysunek odręczny staje się prawdziwą rzadkością. Wymaga nie tylko świetnego przygotowania i znajomości tematu, ale sprawia, że architekt z inżyniera ma szansę stać się artystą. Pod warunkiem że jego prace prezentują wysoki poziom, jak w przypadku twórczości Rosjanina. Tchoban pielęgnuje rysowanie, zaprojektował nawet w Berlinie prywatne Muzeum Rysunku Architektonicznego, w którym mieści się siedziba Fundacji Tchobana. Instytucja zajmuje się m.in. zakupem dzieł do kolekcji. Jednym z najbardziej znaczących są m.in. rysunki znanego XVIII-wiecznego projektanta scenografii teatralnych, Włocha Pietra di Gottardo Gonzagi.

W Muzeum Rysunku Architektonicznego znajdziemy także prace samego Sergieja Tchobana. Obecnie możemy je oglądać w jedynym w Polsce Muzeum Architektury. Kuratorzy wybrali kompozycje z cyklu Miejskie warstwy (połączenie historycznych i futurystycznych wątków), a także m.in. rysunki ruin wykonane węglem. Ponadto szkice dekoracji do sztuki „Svetlyj put’ 19.17” (Świetlisty szlak 19.17), realizowanej w Moskiewskim Teatrze Artystycznym. Spektakl w reżyserii Alexandra Molochnikowa to jedno z wydarzeń obchodów 100-letniej rocznicy Rewolucji Październikowej z 1917 roku.


Zasubskrybujcie nasz kanał na YouTube TUTAJ, lub polubcie TUTAJ naszą stronę na Facebooku!

Czytaj również:  Festiwal filmów w Gdyni