//Święto Literatury w Gdańsku

Święto Literatury w Gdańsku

Gdańskie Targi Książki to pierwsza tak duża inicjatywa poświęcona literaturze na Pomorzu. Jej celem jest promocja czytelnictwa, literatury publikowanej w Polsce, a także okazja do konsolidacji środowiska literackiego i umożliwienia spotkania z nim mieszkańcom Trójmiasta i województwa pomorskiego.​

Gdańskie Targi Książki odbędą się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a także w Instytucie Kultury Miejskiej, Nadbałtyckim Centrum Kultury, Centrum Św. Jana, Bibliotece pod Żółwiem oraz w Sztuce Wyboru.

Gdańskie Targi Książki to nasza prywatna inicjatywa. Pomysł zrodził się w zeszłym roku, po prostu bardzo brakowało nam takiego wydarzenia w Gdańsku. Od lat regularnie bywamy na targach książki w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Białymstoku. Zauważyliśmy lukę w tym temacie na północy Polski i postanowiliśmy zorganizować targi właśnie Gdańsku. Nasze targi to pierwsza tak duża inicjatywa poświęcona literaturze na Pomorzu. Dodatkowo jesteśmy związani z branżą wydawniczą i księgarską, znamy ten rynek i potrzeby czytelników, więc mieliśmy jasną wizję co do planu, celów i organizacji samego wydarzenia. Zależało nam na promocji czytelnictwa, na przybliżeniu mieszkańcom Trójmiasta i Pomorza oferty wydawniczej oraz na umożliwieniu spotkań z najlepszymi polskimi wydawnictwami i autorami – mówi Magdalena Kalisz, przedstawicielka organizatora – spółki Kulturar, na co dzień związana ze Sztuką Wyboru.

W trakcie trzech dni odbędzie się mnóstwo atrakcji, premiery i przedpremiery książek, wiele spotkań i paneli dyskusyjnych, m.in.: wokół komiksu biograficznego, na temat tłumaczeń, o książkach podróżniczych, na temat księgarń kameralnych, o dziejach wina w państwie zakonu krzyżackiego i wiele, wiele innych. Pojawią się reporterki, autorzy kryminałów, a także ilustratorzy książek obrazkowych (tzw. picture booków). Przywołani zostaną również wielcy nieżyjący twórcy – Le Corbusier i Gombrowicz oraz ich dorobek.

Na targach pojawi się 70 wydawnictw z całej Polski, nie zabraknie najważniejszych wydawców z kraju, a także przedstawicieli trójmiejskiego świata wydawniczego.

Czytaj również:  Literacki Piknik nad Wisłą

Ponadto czekają nas wydarzenia towarzyszące: koncert i wernisaże wystaw ilustracji z książek obrazkowych dla dzieci: z książek Iwony Chmielewskiej, wystawa prezentująca wyniki konkursu Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People), a także wystawa prac z książek obrazkowych Marii Dek i Agaty Królak.

Jednym z ciekawiej zapowiadających się punktów programu jest spotkanie autorskie i przedpremiera książki pt. “Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej – reporterki, autorki bestsellerowych książek, tj.: “Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, “Beksińscy. Portret podwójny” oraz “1945. Wojna i pokój”, laureatki Nike Czytelników 2016. Spotkanie odbędzie się w sobotę 17 marca w Nadbałtyckim Centrum Kultury i poprowadzi je Dorota Karaś.

Impreza trwać będzie od piątku od godz. 12 do 17, w sobotę od 10 do 18, a w niedzielę od 10 do 17. Pierwszego dnia wstęp jest bezpłatny, w kolejne, czyli w sobotę i niedzielę bilet normalny kosztuje 5 zł. Uczniowie i seniorzy wchodzą za darmo. Natomiast koncert Mariusza Szczygła z zespołem ResFactum, który odbędzie się w sobotę w Centrum św. Jana, jest biletowany – wstęp kosztuje 20 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu. Bilety do nabycia w NCK-u.