//Święto Ognia w Walencji

Święto Ognia w Walencji

Każdego roku w Walencji w dniach od 15 do 19 marca jest głośno, kolorowo, a na ulicach, w klubach i barach króluje dobra zabawa do białego rana. Zamienia się ona w miasto światła, huku petard, pokazów fajerwerków, pięknych falleras oraz ognia. Jako zaprzysiężony iberofil nie mogę odpuścić takiej atrakcji.

Fallas jest świętem o międzynarodowej sławie, co roku przybywa na nie 2 miliony turystów. Miasto w tych datach w dosłownym znaczeniu nie śpi. Przedsmak Fallas można zobaczyć podczas dnia inauguracji tego święta, rozpoczynającego się w ostatnią niedzielę lutego (podczas tzw. la crida). Wśród młodych mieszkanek Walencji wybierana jest wówczas królowa fiesty (fallera mayor) i następuje oficjalne zaproszenie wszystkich do szalonej zabawy podczas Fallas de Valencia. Warto więc odpowiednio wcześniej rezerwować bilety oraz noclegi.

Pochodzenie święta sięga starożytnej tradycji stolarzy Walencji, którzy palili przed swoimi warsztatami, na ulicach i placach publicznych, stare i bezużyteczne śmieci wraz z drewnianymi urządzeniami, które służyły do podnoszenia lamp, które oświetlały podczas zimowych miesięcy. To palenie odbywało się w wigilię dnia San Jose (Świętego Józefa), który to jest patronem stolarzy. Pierwsze informacje o Fallas pochodzą z połowy XVIII wieku.

Obecnie Fallas obchodzi się w dniach 15-19 marca, w to święto miasto nie śpi – w dosłownym tego słowa znaczeniu. W ciągu dnia na ulice wylewa się tłum ludzi by móc zobaczyć rozmaite pokazy tradycji ludowej Walencji, artystyczne i pirotechniczne. Wielu mieszkańców Walencji przebiera się w tradycyjne stroje z minionych epok, w zaułkach i na placach zabytkowych dzielnic takich jak Barrio del Carmen odbywają się uliczne koncerty i zabawy taneczne. O godzinie 14:00 pod ratuszem Walencji zaczyna się mascletà czyli najgłośniejszy i najbardziej efektowny na świecie pokaz petard. Poziom wytworzonego hałasu wynosi ponad 140 decybeli, a w powietrzu gęsta chmura dymu. Wieczorem najważniejsze ulice oraz budowle miasta podświetlone są w bardzo atrakcyjny sposób kolorowymi światłami. Walencja zmienia się wówczas nie do poznania. Godzinę po północy organizowany jest największy pokaz fajerwerków, po którym życie przenosi się do barów oraz klubów. Zachęcić do opuszczenia lokali lub pobudki mają despertàs czyli przemarsze mieszkańców miasta głośno grających na instrumentach muzycznych i rzucających petardy.

Czytaj również:  Hiszpańska wioska Smerfów

Najbardziej rozpoznawalnym elementem święta Fallas są oczywiście kukły z papieru i drewna – ninots. Tradycja nakazuje by każda większa ulica w Walencji przygotowała własną kompozycję. Wiadomym jest, że każdy zespół chce by ich ninot był największy i najładniejszy. Ograniczeniem są bardzo duże koszty takiego przedsięwzięcia, pieniądze pochodzą ze składek mieszkańców. Pracę zleca się projektantom, którzy na długo przed rozpoczęciem fiesty zaczynają przygotowywać rzeźbę z mieszanki papieru oraz wosku, a następnie malują ją. Z wiadomych względów bezkonkurencyjne są projekty z największych i najzamożniejszych ulic Walencji. Ninots przedstawiające w humorystyczny sposób postaci lub sceny z życia publicznego lub fantastyki biorą udział w konkursie na najpiękniejszą kompozycję. Ostatniego dnia Fallas de Valencia wszystkie kukły zostają publicznie spalone na ulicach i placach miasta. Zwyciężczyni konkursu ma przywilej bycia spaloną jako ostatnia.

W Walencji co roku zobaczyć można ok. 800 fallas. Malarz Salvador Dali zaprojektował niegdyś prawdopodobnie najbardziej “rzadki” okaz w historii. W 1954 roku ludność nie była przyzwyczajona do takich widoków. Ponadto konstrukcja zaproponowana przez Dalí nie była technicznie wykonalna i spowodowała wiele problemów konstrukcyjnych. Pikantne tematy są klasyką na ulicach Walencji, bardzo popularne przy wykonywaniu nintos są sceny łóżkowe lub nagie postacie.

Warto dodać, że atmosfera święta Fallas pozostaje jeszcze w mieście przez kilka dni po zakończeniu święta. Widać to szczególnie w klubach i dyskotekach, w których młodzież bawi się równie dobrze jak między 15 i 19 marca.