//Teatr w Kinie Elektronik

Teatr w Kinie Elektronik

Od września Kino Elektronik w Warszawie wraz z TVP Kultura zaprasza na unikatowy przegląd najlepszych i najciekawszych spektakli teatralnych ostatniego 20-lecia. W przeglądzie znalazły się projekty takich twórców jak Krzysztof Warlikowski, Agnieszka Glińska, Krystian Lupa, Jerzy Grzegorzewski, Jan Klata i inni.

Program przeglądu został ułożony w swego rodzaju „krótką historię teatru współczesnego” w Polsce a pokazom towarzyszyć będą rozmowy z udziałem twórców spektakli i krytyków, którzy będą mogli nakreślić szerszy kontekst wyświetlanych przedstawień.

W 2017 roku minęła 20. rocznica premier “Bzika tropikalnego” w reż. Grzegorza Jarzyny oraz “Elektry” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego. Obie premiery uważa się za przełom dokonany w naszym teatrze, związany z pojawieniem się grupy reżyserów określanej mianem „młodszych zdolniejszych”. Wśród spektakli zarejestrowanych przez TVP Kultura w czasie rzeczywistym znajdują się prace tego pokolenia reżyserów, ale także starszych mistrzów, którzy nadawali ton polskiemu teatrowi ostatnich dekad. Przegląd przywraca minione spektakle ponownie do życia, pozwalając nadrobić zaległości teatromanom.

Niemal roczny przegląd rozpoczyna się specjalnym weekendowym prologiem w dniach 8-10 września, w trakcie którego przedpremierowo prezentowany jest spektakl “Rachela” – monodram Jowity Budnik oparty na “Pismach z getta warszawskiego” Racheli Auerbach (premiera na antenie TVP Kultura 19 IX) oraz genialne „Poskromienie złośnicy” Krzysztofa Warlikowskiego i kultowy już „Słomkowy kapelusz”. Następnie w każdą trzecią niedzielę miesiąca (od października 2017 do maja 2018)  odbywać się będą kolejne projekcje opatrzone spotkaniami z twórcami.

PROLOG – PROGRAM WEEKENDU OTWARCIA:
8 września; godz. 19:00 – „Poskromienie złośnicy” (reż. Krzysztof Warlikowski, 1998, 113 min.) – po projekcji spotkanie z Piotrem Gruszczyńskim – krytykiem teatralnym, współpracownikiem Krzysztofa Warlikowskego, autorem m.in. rozmów z reżyserem pt. „Szekspir i uzurpator” – poprowadzi Wojciech Majcherek

9 września; godz. 18:00 – „Słomkowy kapelusz” (reż. Piotr Cieplak, 2005, 76 min.) – po projekcji spotkanie z reżyserem spektaklu – Piotrem Cieplakiem poprowadzi Jakub Moroz.

10 września; godz. 18:00 „Rachela” (reż. Iwona Siekierzyńska, 2017, 46 min.) – po projekcji spotkanie z Jowitą Budnik – aktorką, Radosławem Paczochą – autorem adaptacji oraz Jarosławem Papisem – prezesem Fundacji Trzeci Wymiar Kultury – poprowadzi Wojciech Majcherek.

PLAN KOLEJNYCH SPOTKAŃ

15 X – Sprawa Dantona Przybyszewskiej, reż. Jan Klata. Teatr Polski we Wrocławiu, 152 min.
19 XI – Wymazywanie wg Bernharda, reż. Krystian Lupa, Teatr Dramatyczny w Warszawie, 307 min.
17 XII – Kosmos wg Gombrowicza, reż. Jerzy Jarocki, Teatr Narodowy, 141 min.
21 I – Ferdydurke wg Gombrowicza, reż. Janusz Opryński, Teatr Provisorium-Kompania Teatr w Lublinie, 80 min.
18 II – Sędziowie Wyspiańskiego, reż. Jerzy Grzegorzewski, Teatr Narodowy w Warszawie, 62 min.
18 III – Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Masłowskiej, reż. Agnieszka Glińska, Teatr Studio w Warszawie, 80 min.
15 IV- Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim, reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin, 95 min.
20 V – Lalka wg Prusa, reż. Wojciech Kościelniak, Teatr Muzyczny w Gdyni, 162 min.

Czytaj również:  Selfie według Cindy Sherman