//Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko pod Zieleńcem

Najcenniejszym miejscem chronionym w Górach Bystrzyckich są torfowiska, powstałe w pobliżu Zieleńca: Topielisko i Czarne Bagno. Jest to jedyne miejsce w Polsce z roślinnością typową dla Tundry Syberyjskiej.

Reklama

Jest kilka miejsc na ziemi, gdzie człowiek wchodzi i od razu się zakochuje. Torfowisko pod Zieleńcem jest dla mnie zdecydowanie takim miejscem. Unikatowy krajobraz uroczyska bywa porównywany do tajgi syberyjskiej, tundry arktycznej, a nawet do wyglądu Europy z czasów panowania lodowca; notabene istnieją przypuszczenia, że torfowisko jest rzeczywiście reliktem epoki lodowcowej.

Pierwotnie rezerwat zajmował powierzchnię ok. 85 ha, w okresie międzywojennym powiększono go do 220 ha (wtedy też podjęto decyzję o budowie drewnianych kładek i wieży widokowej), z kolei dziś ostatecznie osiąga wielkość ok. 270 ha. Jego wiek szacuje się na ok. 7600 lat, a warstwa torfu sięga tu od 3,5 do nawet 10 m głębokości.

Na terenie rezerwatu rośnie 100 gatunków roślin. Spotkamy tu m.in. trzy odmiany rosiczki (co jest ewenementem w skali europejskiej!) czy brzozę karłowatą (którą znajdziemy w zaledwie 3 miejscach w Polsce). Spacer wśród drzew wytyczonymi ścieżkami dodaje nam mnóstwo energii, charakterystyczny zapach torfu, mchu i drzew iglastych sprawia, że w płucach i żyłach intensywniej krąży nam tlen, a umysł cudownie wycisza się.

W XVIII i XIX wieku wydobywano tu torf, postawiono groblę oraz wybudowano rów odprowadzający wodę. W 1919 roku Niemcy jednak zrezygnowali z eksploatacji torfu i utworzyli rezerwat przyrody. Już wtedy powstały tu pierwsze pomosty oraz wieże widokowe. Obecnie trasa cała jest dość szczegółowo opisana.

Z Torfowiska pod Zieleńcem można udać się szlakami turystycznymi w kierunku Lasówki lub przez Rozdroże pod Bieścem wybrać wariant powrotu w poprzek Gór Bystrzyckich do Polanicy Zdrój lub też pójść Widlastą Drogą, by dalej niebieskim szlakiem dojść do uzdrowiska Duszniki Zdrój.

Rezerwat wchodzi w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich oraz jest chroniony w ramach sieci Natura 2000.

Czytaj również:  Nyskie Księstwo jezior i gór