//Vincent – nowy krasnal we Wrocławiu

Vincent – nowy krasnal we Wrocławiu

Do grona wrocławskich krasnali dołączył dziś Vincent – skrzat upamiętniający zaangażowanie miasta i wrocławskich instytucji w powstanie nominowanego do Oscara filmu “Twój Vincent”.

Krasnala można znaleźć przed Barbarą (ul. Świdnicka 8b). Jego autorką jest Beata Zwolańska-Hołod. Krasnal ma duże buty, czapkę. W ręku trzyma pędzel, przed nimi stoi sztaluga. Na niej krasnal Vincent maluje kadr z filmu, który powstał m.in. we Wrocławiu.

Musimy się pochwalić, że ten film powstawał również we Wrocławiu. To jest już nasz sukces i ciesze się, że ten krasnoludek będzie tego dowodem – mówi Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technik Audiowizualnych we Wrocławiu.

Film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana powstał m.in. we Wrocławiu. To właśnie tu nakręcono część scen aktorskich oraz namalowano wiele spośród składających się na animację obrazów. Koproducentami obrazu są Miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film).

Najważniejsze jednak jest to, że – jak powiedziała Dorota Kobiela – „Wrocław jako pierwszy uwierzył w ten film”.

Jako Europejska Stolica Kultury zaangażowaliśmy się w ten projekt ponieważ był ambitny, nowatorski i ponadczasowy. Łączył wiele dziedzin sztuki, a także pozwalał wykorzystać potencjał filmowy miasta i mieszkających tu niezwykle utalentowanych ludzi – wyjaśnia Wioletta Samborska, dyrektor Biura Promocji Miasta Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

„Twój Vincent” opowiada historię życia i zagadkowej śmierci Vincenta van Gogha. Robi to w sposób wyjątkowy: poprzez ożywione obrazy artysty oraz zainspirowane jego twórczością impresje. Wszystkie ujęcia nakręcono najpierw jako film aktorski, a następnie każdą z 65 tysięcy klatek wykonano techniką malarstwa olejnego. Przy filmie pracowało 125 zawodowych malarzy, w większości absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, w tym wielu młodych wrocławskich artystów.

Czytaj również:  Hydropolis udowadnia, że nauka nie musi być nudna