//Wielka wystawa o historii Elektrowni

Wielka wystawa o historii Elektrowni

„Początki elektryfikacji polskich miast – Elektrownia Miejska w Radomiu 1901 – 1956” to wielka wystawa, na którą Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza od 8 listopada. Wystawa jest częścią konferencji naukowej poświęconej profesorowi Włodzimierzowi Krukowskiemu.

Reklama

Wystawa historyczna dotycząca historii radomskiej elektrowni opiera się na nieodpłatnie udostępnionych unikatowych zbiorach pochodzących z prywatnej kolekcji pana Tomasza Staniszewskiego, Archiwum Państwowego w Radomiu, Muzeum Okręgowego im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz innych muzeów, uczelni wyższych i instytucji wspierających projekt . W ramach wystawy zwiedzający zobaczą historyczne, w większości oryginalne, dokumenty, druki, zdjęcia, papiery wartościowe, dawne materiały, urządzenia i aparaty elektrotechniczne, elementy oświetlenia miejskiego, itp. związane z dawną elektrycznością a zwłaszcza z historią Elektrowni Miejskiej w Radomiu. Wszystko w profesjonalnej oprawie scenograficznej.

Oddział Radomski Stowarzyszenia Elektryków Polskich chce uczcić pamięć prof. Włodzimierza Krukowskiego (1887-1941) urodzonego w Radomiu i popularyzować jego ideały i wkład w rozwój europejskiej elektrotechniki. W roku 2017 w 130 rocznicę urodzin Włodzimierza Krukowskiego – wydana zostanie monografia o profesorze, zorganizowana zostanie też III międzynarodowa konferencja poświęcona jego życiom i pracom naukowym pod patronatem Polskiej Akademii Nauk, której dopełnieniem będzie wmurowanie tablicy pamiątkowej. Jednocześnie w odrestaurowanym dawnym budynku Elektrowni Miejskiej w Radomiu zostanie przygotowana wystawa historyczna uzupełniona konferencją „Początki elektryfikacji polskich miast – Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1956”. Inauguracja wydarzeń odbyła się 8 listopada 2017 r. w budynku dawnej Elektrowni w Radomiu. Na ścianie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu wmurowana zostanie pamiątkowa tablica poświęcona działalności wybitnych postaci związanych z działalnością Elektrowni Miejskiej w Radomiu oraz w całej polskiej energetyce w I poł. XX w., jednocześnie wybitnych działaczy Stowarzyszenia Elektryków Polskich, a mianowicie: dyrektora Witolda Idźkowskiego, dyrektora Franciszka Bileka oraz dyrektora Aleksandra Chądzyńskiego pierwszego Prezesa Oddziału Radomskiego SEP .

Początki elektryfikacji polskich miast Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1956
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej “Elektrownia” w Radomiu, ul. Kopernika 1
Wystawa czynna do 31.01.2018

Czytaj również:  Zmotoryzowani superbohaterowie dla Przylądka Nadziei