//Wspominamy Joannę Chmielewską

Wspominamy Joannę Chmielewską

Naprawdę nazywała się Irena Kuhn. Najpoczytniejsza polska autorka powieści sensacyjnych. Z wykształcenia i pierwszego zawodu architekt. Stworzyła szczególny i sobie właściwy typ prozy, rozmaicie określanej – jako zwariowany kryminał, groteska realistyczna, parodia itp. Jest to pogranicze powieści sensacyjnej, kryminału, satyry, groteski, zabawy, prozy humorystycznej.

Reklama

Autorka “Lesia” często i chętnie podróżowała po świecie, choć z zasady nie latała samolotami. Kochała konie, namiętnie grywała na wyścigach, nie stroniła od hazardu w kasynach całej Europy. Była znawczynią i miłośniczką bursztynu. Chmielewska była uwielbiana za nietuzinkową osobowość. W Polsce należała do grona osób publicznych najbardziej obleganych przez prasę, radio i telewizję. Miłośnicy twórczości pisarki stworzyli w Internecie stronę jej poświęconą: www.chmielewska.art.pl

Chmielewska pisała przede wszystkim powieści kryminalne, choć takie stwierdzenie nie do końca oddaje bardzo specyficzny koloryt jej prozy. Rosjanie np. określają utwory Chmielewskiej trafnym mianem “kryminały ironiczne”. Intryga kryminalna, choć ważna i nieusuwalna, to tutaj zaledwie osnowa, na której rozpięta jest zawsze ściśle osadzona w realiach akcja, nad wszystkim góruje zaś humor. Autorka nie stroni od efektów groteskowych. Narratorką bywa często (kiedyś wyłącznie) bohaterka o imieniu Joanna, architekt i pisarka, posiadająca wyraźne cechy autorki. Komizm powieści Chmielewskiej wynika z niezwykłych sytuacji, jakie stają się udziałem roztrzepanej Joanny i galerii jej przyjaciół, a zwłaszcza mieszkającej w Danii przyjaciółki Alicji.

Czytelnicy i krytyka literacka do najlepszych w całym dorobku Joanny Chmielewskiej zgodnie zaliczają powieści “Całe zdanie nieboszczyka” i “Wszystko czerwone”. Ich bohaterka, Joanna, architekt zatrudniony w pracowni projektowej, przypadkowo wplątuje się w niezwykłe intrygi kryminalne o międzynarodowym podłożu. Dzięki zastosowaniu niekonwencjonalnych metod prywatnego śledztwa Joanna rozwiązuje tajemnice licznych morderstw i kradzieży. Specyficznie “kobiecy” sposób rozumowania bardzo na pozór roztrzepanej Joanny pozwala jej na działania niekonwencjonalne, lecz zaskakujące pomysłowością, a co najważniejsze – skuteczne.

Joanna Chmielewska jest autorką 42 tomów prozy, głównie dla dorosłych, lecz i dla młodzieży. Każda jej nowa książka prawie automatycznie wędrowała na szczyty polskich list bestsellerów i utrzymywała się tam długo. Łączny nakład jej utworów przekroczył w Polsce 5 milionów egzemplarzy, a w Rosji – gdzie uważa się Chmielewską za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną – 8 milionów.

Wszystkie utwory powieściowe Joanny Chmielewskiej były tłumaczone na wiele języków, wielokrotnie wznawiane, a niektóre adaptowane dla potrzeb filmu i telewizji.

Ostatnie jej powieści to “Porwanie” (2009), “Byczki w pomidorach” (2010) i “Gwałt” (2011).

Zmarła 7 października 2013, w wieku 81 lat.

Czytaj również:  Powieść twórcy Bonda dla całej rodziny