//Wystawa obrazów-kadrów z filmu „Twój Vincent”

Wystawa obrazów-kadrów z filmu „Twój Vincent”

Od 2 do 22 lutego br. w Centrum Innowacji PRZEJŚCIE – w Przejściu Świdnickim prezentowana będzie wystawa składająca się z 25 obrazów-kadrów z filmu „Twój Vincent”.

Obrazy pochodzą z kolekcji miasta Wrocławia i były dotychczas prezentowane dwukrotnie – podczas polskiej premiery filmu w Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz w Centrum Technologii Wizualnych podczas Dnia Babci i Dziadka. Obie instytucje wraz z miastem są koproducentami filmu.

„Twój Vincent” jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską. Film złożony jest z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu. Prace trwały 7 lat, a ponad 100 malarzy polskich i zagranicznych malowało techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha.

Scenariusz został stworzony przez reżyserkę Dorotę Kobielę we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha. Wyreżyserowali go wspólnie Dorota Kobiela i Hugh Welchman.

Dorota Kobiela jest malarką i reżyserką, Hugh Welchman – brytyjskim producentem filmowym, którego animowany film „Piotruś i Wilk” zdobył w 2007 roku Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany.
Malarska animacja „Twój Vincent” w krótkim czasie zdobyła rzesze fanów, przypadła do gustu krytykom i otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in. podczas Annecy Film Festival – Nagrodę Publiczności, podczas Shanghai International Film Festival uznano go za Najlepszy Film Animowany, a na European Film Awards za Najlepszą Europejską Animację.

23 stycznia 2018 r. ogłoszono nominacje „Twojego Vincenta” do Oscara w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany.

Podczas wystawy zostanie zaprezentowana część kolekcji Wrocławia (w całości liczy ona 48 obrazów), m.in. obraz z listem, który jest motywem przewodnim filmu, portret Doroty Kobieli wykonany w technice van Gogha czy kadr z filmu w czterech wersjach kolorystycznych, stworzony, by wybrać jedną tonację, obowiązującą we wszystkich innych obrazach. Wśród prezentowanych prac będą też dwie autorstwa wrocławianki Karoliny Belczyk.

Czytaj również:  Natalie Fletcher - mistrzyni bodypaintingu