//Zakazy dla turystów cz. 2 – Włochy

Zakazy dla turystów cz. 2 – Włochy

Zakaz picia alkoholu już nie wystarczy. W niektórych miejscach zabroniono sikania do morza, parawaningu i – uwaga! – noszenia i używania selfie sticków. Dzisiaj przyjrzymy się Włochom.

Nie tylko Hiszpanie skarżą się na turystów. W Rzymie też mają problem z hałaśliwymi, brudzącymi i często niepotrafiącymi się zachować podróżnikami. Stąd wprowadzony niedawno, kategoryczny zakaz jedzenia i picia w pobliżu miejskich fontann w centrum miasta. A także najświeższe ograniczenie wprowadzone w Wiecznym Mieście, dotyczące spożywania alkoholu.

W myśl nowych przepisów nie będzie można pić alkoholu w miejscach publicznych od godz. 22 do 7 rano. Z kolei od 22 do godz. 10 rano nie będzie można kupić alkoholu w sklepach. Kto spożywa alkohol w plastikowym opakowaniu (na przykład piwo w kubku), może je wypić tylko do północy. Natomiast bary, puby i restauracje mogą sprzedawać alkohol tylko do 2 w nocy.

Zakaz jest wprowadzony na czas sezonu turystycznego i potrwa do października. Kto nie zastosuje się do nowych przepisów, zapłaci 150 EUR mandatu. Burmistrz miasta Virginia Raggi tłumaczyła, że nie chce, aby letnie wieczory w Rzymie były zrujnowane przez incydenty związane z nadmierną konsumpcją napojów wyskokowych.

Ale Rzym nie jest jedynym miastem, które wprowadziło nocny zakaz. Podobne przepisy wdrożono w Turynie, gdzie od czerwca w centrum obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych od godziny 20 do 6 rano. Zakaz ma potrwać do 30 września i został on wprowadzony w związku z wydarzeniami z czerwca, gdy na głównym placu miasta mieszkańcy Turynu oglądali na telebimach finał piłkarskiej Ligi Mistrzów. Gdy w pewnym momencie ktoś odpalił głośne petardy, ludzie pomyśleli, że to bomba i na placu wybuchła ogromna panika. Kilkanaście osób trafiło do szpitala, kilka w stanie bardzo ciężkim. Przeciwko zakazowi mocno protestują mieszkańcy Turynu.

Znacznie dalej posunęły się władze Mediolanu. Od lipca w Mediolanie życie każdego szanującego się turysty stanie się znacznie trudniejsze. Zwłaszcza jeśli odwiedza popularną dzielnicę z kanałami i dokami Darsena. Na ponad miesiąc wprowadzono tam szereg zakazów – w tym między innymi wprowadzono zakaz noszenia i posługiwania się selfie stickami. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej, bo przez większość wakacji, zarówno turyści, jak i mieszkańcy nie mogą spożywać w miejscach publicznych alkoholu, ale też jakichkolwiek innych napojów w szklanych butelkach. Zakazano też handlu ulicznego oraz sprzedaży jedzenia z food trucków. Nowe przepisy wprowadzono testowo do 13 sierpnia, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, zostaną przedłużone.

Chcemy wychować turystów i mieszkańców – mówi Carmela Roza z mediolańskiego ratusza.

żródła: fly4free.pl, tripadvisor.com, ciaomilano.com

 

Czytaj również:  Najpiękniejsze miasteczko Włoch