//Życie według Lagerfelda

Życie według Lagerfelda

Karl Lagerfeld to instytucja w świecie mody i kultury. Interesuje mnie tylko to, czego jeszcze nie zrobiłem – mówi. Uchodzi w branży za wyjątkowo zapracowanego projektanta. Od 1983 roku stoi na czele francuskiego domu mody Chanel

Oprócz tego projektuje też kolekcje dla włoskiego Fendi, tworzy własną linię ubrań i akcesoriów KARL oraz dodatki Monster Choupette (od imienia jego ukochanej kotki). Jakby tego było mało, fotografuje kampanie reklamowe wszystkich trzech marek oraz robi sesje zdjęciowe dla topowych magazynów. Jest też reżyserem krótkometrażowych filmów dla Chanel, a także współpracuje przy tworzeniu reklam. Czy o czymś zapomnieliśmy? Oczywiście! Prowadzi księgarnię „7 L” na 7 rue de Lille w Paryżu. A od września 2014 roku wydaje własną gazetę. Drukowana w nakładzie 150 tysięcy egzemplarzy „The Karl Daily” to zbiór zdjęć, szkiców, tekstów z charakterystycznym dla niego sarkastycznym poczuciem humoru.

Projektant sypia w białej, popelinowej koszuli nocnej do kostek. Gdy się obudzi, chodzi w niej przez kilka godzin, a ubiera się dopiero koło południa. Używa jednocześnie czterech iPhonów, choć zarzeka się, że nie lubi nowych technologii i nie najlepiej sobie z nimi radzi.
Nigdy nie pije niczego gorącego. Od rana do nocy wystarcza mu coca-cola (dietetyczna!).
Włosy – jego znak charakterystyczny – wybiela, ponieważ nie lubi szarych, a związuje tak mocno, że – jak zdradza jego osobisty kierowca – nawet podczas jazdy kabrioletem fryzura mistrza pozostaje nienaruszona.
Ma dwa domy tuż obok siebie: jeden do spania i tworzenia, w drugim jada kolacje i spotyka się z ludźmi. Jego śniadanie zawsze wygląda tak samo: dwa koktajle proteinowe, przyrządzone przez osobistego lekarza, i jabłka gotowane na parze.
Słynna jest jego miłość do kotki Choupette, która ze swoim właścicielem nie tylko jada przy stole (potrawy przyrządzane przez osobistego kucharza), ale ma też własnego iPada i dwie nianie, które stale się nią opiekują, czeszą, robią manicure i pedicure. Kotka ma też własnego szofera i podróżuje po całym świecie będąc gwiazdą sesji zdjęciowych.

Lagerfeld uwielbia nieme filmy. Jego ulubiony, który ogląda na okrągło, to “Gabinet doktora Caligari z 1920 roku – mroczna opowieść o wędrownym hipnotyzerze. W prywatnej bibliotece Lagerfeld ma 300 tysięcy książek.

 

Czytaj również:  Vera Wang - królowa sukni ślubnych

Oto kilka “złotych myśli” Karla Lagerfelda:

Uważam, że praca to spokój, opanowanie, organizacja. Nienawidzę histeryzowania.

Dobrze mi ze sobą – nie istnieje większy luksus.

Możecie sobie pisać o mnie co chcecie – no, prawie… – ponieważ i tak wyznaję zasadę: „Mówcie, co chcecie, póki nie jest to prawda”.Nie mam żadnych problemów. To prawdziwie cudowny wymiar mego życia. Nie ma problemów, są tylko rozwiązania – dobre albo złe.

Zgrozę budzą we mnie ludzie całkowicie szczerzy.

Niepotrzebni są mi przyjaciele, których poznaje się w biedzie. Ten sposób myślenia napełnia mnie niesmakiem. Potrzebuję przyjaciół na szczęśliwe chwile. Z pozostałymi radzę sobie sam.

Nie jadam, więc nie muszę kupować jedzenia.

Ulegam różnym instynktom, ale jeden z nich jest zdecydowanie silniejszy od pozostałych: instynkt samozachowawczy.

Lubię wydawać kupę pieniędzy na rzeczy, ponieważ sam je tworzę i zarabiam na tym kupę pieniędzy. Niech inni też zarobią.

Kiedy się słyszy projektantów narzekających na wymagania swojej profesji, chciałoby się powiedzieć: ludzie, opanujcie się – TO SĄ TYLKO SUKIENKI.

Każda epoka ma dokładnie taką modę, na jaką zasługuje.

Praca jest wtedy, gdy masz zajęcie, którego nie lubisz. Jeśli polubisz to, co robisz, przestaje to być pracą.

Ważne nie są wszelkie znajomości – ważne są właściwe znajomości.

Kiedy już coś robię, robię to na sto procent. Jak zawodowy morderca.

Młodość wynaleźli ludzie w średnim wieku, którzy chcieli, aby inni czuli się staro.

Spodnie od dresu to znamię klęski. Utraciłeś kontrolę nad własnym życiem, więc wychodzisz w nich na ulicę.

Miałbym być szczęśliwy? Nie, taki ambitny nie jestem.

Nie muszę się przed nikim tłumaczyć i to jest mój największy luksus.

Nosić dżinsy w rozmiarze 30 – innych ambicji nie mam.

W projektowaniu chodzi o to, żeby ludzie czuli się dobrze, a nie o wyrażanie swoich weltschmerzów w fałdach tafty.

Nie oburzam się, gdy ktoś pokazuje goły tyłek. Jestem wstrząśnięty, gdy ktoś obnaża swoje uczucia.

Ciekawi wydają mi się tylko ci ludzie, którzy robią coś, czego ja nie potrafię.

Jestem karykaturą samego siebie. Jakby maską. Dla mnie karnawał w Wenecji trwa cały rok.

Od zawsze wiedziałem, jak będzie wyglądało moje życie, jakiego rodzaju legendą się stanę.

Czytaj również:  Śniadania projektantów